Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej nominowany

Fryderyki 2014

Płyta, przy której pracował Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej otrzymała wczoraj nominację do prestiżowych Fryderyków.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Wczoraj Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do Fryderyków 2014. Wśród nominowanych w kategorii muzyka poważna - Album roku muzyka współczesna - znalazł się album "Penderecki: The Complete Symphonies" w wykonaniu wysoko ocenianego Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Dyrygował sam Krzysztof Penderecki.

Chór od początku prowadzi prof. Violetta Bielecka. "Wielka to była przyjemność nagrywać z Sinfonia Iuventus i maestro Pendereckim. Bycie w takim towarzystwie to już wielki sukces" - mówi prof. Bielecka.

Przy albumie pracowali także Iwona Hossa - sopran, Izabella Kłosinska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Rafał Bartminski - tenor, Wojciech Gierlach - bas, Thomas E. Bauer - baryton, Sławomir Holland - recytator.

Warto dodać, że w 2009 roku Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zdobył Fryderyka za album "Pieśni Kurpiowskie: Górecki, Moryto, Szymanowski" - w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

W 2012 roku statuetka trafiła do Białegostoku także. Dostrzeżony został przez branżę muzyczną album "Paderewski - Piano Concerto, Polish Fantasy" w kategorii Album Roku - Muzyka symfoniczna i koncertująca. Płytę nagrała Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej z udziałem Kevina Kennera.

Do Akademii Fonograficznej zapraszani są wszyscy wykonawcy nominowani w kolejnych edycjach Fryderyków. Dzisiaj prawo głosu ma 1300 osób. To właśnie członkowie Akademii w tajnym, dwuetapowym głosowaniu przyznają Fryderyki. Wyniki głosowania poznamy 24 kwietnia podczas uroczystej gali.

(-)
Materiał Teatru
14 lutego 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...