Chorwacka dusza w Polsce

„Croatiana – słowa i dźwięki z Chorwacji" – spotkanie poetyckie i koncert – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Piąty dzień festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE – po poniedziałkowej przerwie – minął między innymi pod znakiem chorwackiej poezji.

Widzowie mieli okazję zapoznać się z twórczością jej czołowego przedstawiciela, wybitnego poety Ivana Hercega, którego organizatorzy przedstawili w swoim programie jako „kierowcę chmur, który udowadnia swoje nieistnienie, dając dowody miłości, zanim nadejdzie Babilon". Spotkanie uzupełniła wschodząca gwiazda chorwackiej sceny muzycznej, Miriiam, która zadbała o oprawę muzyczną. Polskie tłumaczenia (autorstwa Natalii Wyszogrodzkiej-Liberadzkiej) zinterpretował i zaprezentował Mateusz Mikoś, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, natomiast wydarzenie moderowała Anna Błachowicz-Wolny z Ambasady Republiki Chorwacji.

Po intrygującej konfrontacji ze współczesną poezją chorwacką i wysłuchaniu kilku utworów z najnowszej płyty piosenkarki zatytułowanej „Call Me Up", widzowie mieli możliwość zadania paru pytań chorwackiemu poecie. Ivan Herceg przybliżył publiczności początki swojej kariery poetyckiej jak i redakcyjnej, gdyż od lat prowadzi on zagrzebskie czasopismo „Poezija". Ponadto, artysta opowiedział o swoich doświadczeniach z Polską, którą regularnie odwiedza od lat dziewięćdziesiątych i darzy szczególną sympatią.

Tuż po zakończeniu spotkania, które znacznie się przedłużyło przez dużą aktywność publiczności, widzowie udali się na drugą wydarzenie tego dnia: spektakl „Grimmowie" z Łotewskiego Teatru Lipawskiego, do którego recenzję również opublikowaliśmy na stronie Dziennika Teatralnego.

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Rzeszów
25 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia