Chrześcijańskie zmaganie się z sobą i ze światem

"Karamazow" - reż. Jacek Orłowski - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

W najbliższy weekend, 19 i 20 stycznia, na Scenie Kameralnej Teatru im. S. Jaracza w Łodzi – odbędzie się premiera "Karamazow" Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Jacka Orłowskiego. W roli Fiodora – Bronisław Wrocławski, w synów Karamazowa wcielą się: Przemysław Kozłowski (Dymitr), Hubert Jarczak (Alosza), Marek Nędza (Iwan) oraz Radosław Osypiuk jako Smierdiakow. Autorem scenografii jest Marek Braun, reżyserem światła Szymon Lenkowski, muzyką zajął się Tadeusz Kulas.

Ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, od lat, niezmiennie, na szczytach rankingów "książek wszechczasów" - tym razem w autorskiej adaptacji Jacka Orłowskiego.

Odwieczne i wciąż aktualne pytania o istnienie dobra i zła, wolnej woli, miłości i nienawiści. Bunt i pokora, hardy intelektualizm i chrześcijańskie zmaganie się z sobą i ze światem. A wreszcie - najbardziej znana w historii literatury zbrodnia ojcobójstwa.

"Karamazow" Orłowskiego to opowieść o próbie ucieczki od własnych korzeni, poszukiwaniu sensu życia i walce z rodzinnym dziedzictwem. Ojciec - uosobienie ciemności i destrukcji, symbol chaosu i braku wartości oraz czterej synowie, którzy podejmują próbę przekroczenia
tego, co najbardziej charakterystyczne dla "człowieka karamazowskiego" - okrutnego, namiętnego, drapieżnego... Każdy z braci próbuje pokonać mroczne dziedzictwo na swój sposób: poprzez wiarę, wiedzę, szczerość uczuć i emocji. Wszyscy podejmują walkę o bycie lepszym, poszukują porządku i mierzą się z własną kondycją, a ich wysiłek staje się świadectwem ludzkiej godności. Czy walczą skutecznie? I czy efekt ich wysiłków jest tu najważniejszy?

Anna Królikowska
Materiały Teatru
18 stycznia 2013

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia