Ciała Obce

udział w Festiwalu Dwa Teatry

Rejestracja telewizyjna "Ciał obcych" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego bierze udział w konkursie Festiwalu Dwa Teatry. Projekcja spektaklu odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 12.30 w sopockim Multikinie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 63. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.

O FESTIWALU

Sopocki Festiwal Dwa Teatry jest unikatowym w skali europejskiej przeglądem teatralnej twórczości mediów publicznych, połączonym z konkursem spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Prezentowane spektakle obejmują wszystkie rodzaje przedstawień i słuchowisk - od kostiumowych dramatów po współczesną groteskę, w tym niebagatelną rolę odgrywają przeniesienia spektakli ze znanych teatrów w Polsce, na antenę TVP Kultura.

O REJESTRACJI

Telewizyjna rejestracja CIAŁ OBCYCH odbyła się w trakcie prezentacji spektaklu na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Reżyserem rejestracji telewizyjnej jest Józef Kowalewski, laureat zeszłorocznej nagrody Festiwalu Dwa Teatru za rejestrację ZMIERZCHU BOGÓW Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

O SPEKTAKLU

Adam jest aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Ma kochającą żonę, maleńkie dziecko, oddanych kolegów, którzy uważają go za bohatera. Jego życie w PRL to przede wszystkim walka z komuną, msze, teatry podziemne, rozrzucanie ulotek i hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jednak ten chłop „z krwi i kości", „wojownik" marzący o zrobieniu powstania, kochanek i kompan od kieliszka skrywa w sobie tajemnicę - od dzieciństwa prowadzi wewnętrzną walkę, walkę z własnym ciałem i swoją biologiczną płcią. Ewa to kobieta świetnie wykształcona, była opozycjonistka, obecnie żyjąca w nędzy, zmagająca się z samotnością, odtrąceniem, frustracją, obrzydzeniem, jakie wzbudza u najbliższych i przede wszystkim z rozwijającym się rakiem. Co łączy te dwie postaci? Tajemnica? Walka? Ideały? Polska? Rozgrywająca się równolegle w dwóch czasach sztuka Julii Holewińskiej to przede wszystkim tekst o dążeniu do wolności - zarówno narodowej jak i osobistej. Wielka, oficjalna Historia splata się tu z osobistym dramatem, górnolotne wspólnotowe hasła ulegają rozpadowi w zetknięciu z tym, co dla wielu nie mieści się w ramach tak zwanej normalności.

„Dawno w trójmiejskim teatrze nie pojawiła się propozycja tak odważna, wieloznaczna, dopracowana formalnie i prowokująca do myślenia. Spektakl CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego, najnowsza premiera Teatru Wybrzeże, nikogo nie pozostawi obojętnym."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

(-)
Materiał Organizatora
29 maja 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...