Ciekawe wydarzenia w województwie na weekend

25. Letni Ogród Teatralny Katowice

Spektakle, potańcówka, jarmark i dużo muzyki.

Horror improwizowany

„Wilkołaki – horror improwizowany" zostanie jutro zagrany przez ekipę Teatru Komedii „Impro" z Łodzi podczas 25. Letniego Ogrodu Teatralnego. „Zagrany" to jednak złe słowo. Raczej wyimprowizowany, jak wskazuje nazwa kompanii. Co znaczy, że artyści będą często zdani na własną kreatywność i pomoc widzów!

Średniowieczna, mała i spokojna osada, która skrywa jednak pewną mrożąca krew w żyłach tajemnicę. Raz na kilkadziesiąt lat, kiedy na niebie pojawia się czerwony księżyc, ożywa prastara klątwa... Kolejno, każdej nocy, ginie jeden z mieszkańców... Kto przeżyje? Komu można zaufać? To od widowni zależy, czy uda się jej zdemaskować wszystkie wilkołaki, uratować mieszkańców osady i zdjąć wreszcie straszliwą klątwę? Czy może... znowu będzie za późno?

Początek o godz. 21, bilety: 24-30 zł.

W niedzielę (godz. 15) w podcieniach zagości darmowa bajka dla dzieci teatru Rawa.

Teatr i łucznictwo

Sobota, Gliwice

Ostatni dzień 16. edycji Uliczników upłynie pod znakiem spektaklu w Teatrze Miejskim (godz. 19). Będzie to „DOIS" grupy Luis & Pedro Sartori do Vale.

Luis i Pedro są braćmi. Oprócz rodziny, wspomnień i wspólnych doświadczeń, dzielą też tę samą profesję, hobby i zainteresowania.

Artyści, zainspirowani opowieściami, sztuką i doświadczeniami, połączą łucznictwo, teatr wizualny i cyrk, by stworzyć piękną historię o relacji braci.

A dzieci obejrzą tego dnia spektakl Teatru Barnaby (park Chopina, wcześniej - o godz. 16).

Potańcówki

Sobota, Katowice

W najbliższą sobotę, 29 lipca Teatr Śląski rozpoczyna cykl letnich wieczorów tanecznych przed teatrem. Tańce odbywać się będą w każdą wakacyjną sobotę do końca sierpnia. Początek zawsze o godzinie 20, wstęp wolny.

Muzyka na wagę

Sobota, Będzin

Koncert z cyklu „Muzyka na wagę" zabrzmi w sobotnie popołudnie (29 lipca) o godz. 17 w Pałacu Mieroszewskich. W programie kompozycje Dariusza Zbocha inspirowane m.in. przebojami E. Presley'a, Deep Purple czy Queen w klasycznym ujęciu instrumentów smyczkowych Kwintetu Śląskich Kameralistów. Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyć w nich mogły całe rodziny – niezależnie od wieku.

Kluczem do projektu "Muzyka na wagę" są plastikowe nakrętki – stanowiące niejako bilet wstępu. „Bilety" (nakrętki) zostaną przekazane do miejskich koszy-serc.

Odpust

Niedziela, Katowice-Giszowiec

160 wystawców, rękodzieło, jedzenie, animacje dla dzieci i potańcówka – w Nikiszowcu odbędzie się w niedzielę słynny Odpust u Babci Anny.

Jak co roku artyści i twórcy będą prezentować swe wyroby artystyczne i użytkowe, nie zabraknie stoisk z obrazami i regionalną literaturą. Ofertę dopełniać będą m.in. spożywcze produkty rękodzielnicze małych przetwórni. Na skwerze Zillmannów znajdzie się strefa edukacji, animacji i zabawy dla dzieci (godz. 12–18). O godz. 13.30 zagra górnicza Orkiestra Wieczorek, a o 18.30 do tańców zaprosi Kapela Fedaków.

Na jarmark zapraszają Stowarzyszenie „Fabryka Inicjatyw Lokalnych" i miasto Katowice. Będzie można dojechać na niego bezpłatną komunikacją (z przystanków: dworzec PKP i cmentarz komunalny).

Kultura górali

Od soboty, Beskidy

29 lipca rozpoczyna się 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Pokazy odbędą się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. Zaprezentuje się około 4 tys. wykonawców, 77 zespołów polskich, grupy z zagranicy oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

Wśród zespołów polskich dominować będą Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich. Na festiwalu nie zabraknie także Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Jak co roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, będzie można zobaczyć zespoły z innych regionów Polski – zaprezentują się goście z województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Z okazji 60.TKB Polskę odwiedzą oczywiście zespoły zagraniczne. Wśród nich będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroko, Meksyk czy Chile.

Niemal każdego wieczoru na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu występować będą zespoły polskie i zagraniczne. Ponadto, spacerując po rynkach i placach trzech pierwszych miast w porze okołopołudniowej, będzie można spotkać koncertujące kapele i grupy śpiewacze. Warto także wziąć udział w barwnych korowodach, które tanecznym krokiem przejdą ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej.

Zespoły wystąpią też na imprezach stowarzyszonych z festiwalem, czyli na 45. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach, 76. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie i 28. Festynie Istebniańskim.

Część prezentacji scenicznych odbędzie się w ramach dwóch prestiżowych konkursów: 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Laureatów MSF poznamy 5 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, natomiast najlepsi spośród uczestników festiwalu górali zaprezentują się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem" w Żywcu.

TKB to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle, odbędzie się koncert Muzyka Świata. Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących.

Szczegóły: tkb.art.pl

Pokaz filmu

Poniedziałek, Sosnowiec

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Równia pochyła" w reżyserii Bartosza Bednarczuka, opisującego historię zagłady żydowskiej społeczności Sosnowca, od marca 1942 roku do ostatniego transportu z getta do obozu Auschwitz-Birkenau w styczniu 1944 roku.

Film przygotowany został we współpracy z regionalistą, znawcą tematu, autorem przewodnika po żydowskim Sosnowcu, Tomaszem Grząślewiczem. Wystąpili w nim ostatni żyjący świadkowie tragicznych wydarzeń, a także aktorzy, którzy odtworzyli dialogi inspirowane książką Pawła Wiedermana „Płowa bestia".

Pokaz w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbędzie się 31 lipca o godz. 18 i będzie pierwszym akcentem tegorocznych obchodów 80. rocznicy likwidacji sosnowieckiego getta. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Marta Odziomek
Gazeta Wyborcza Katowic
29 lipca 2023
Wątki
Lato 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia