Ciemno... plenerowo

„Gusła" – reż. Grzegorz Bral – Lubuski Teatr w Zielonej Górze – Letni festiwal „Ogrody kultury" 2024, Park Książęcy Zatonie

Przedostatnia sobota sierpnia 2024 r. - nad Zatoniem stopniowo zapada zmrok. Kształty i kontury rzeczy stają się coraz mniej wyraźne. Wokół ruin kościoła świętego Jana zbierają się ludzie. W półokręgu wyznaczonym przez blask świec zaimprowizowano scenę. Niebieskie reflektory podświetlające mury świątyni dodają mistycznego klimatu.

W tę przestrzeń, grając na skrzypcach delikatną melodię, wkracza muzyk (Kosma Müller), a za nim trzymające pochodnie zakapturzone postaci, przypominające mnichów. Stopniowo rozbrzmiewa liryczny, solowy występ. Nostalgiczna muzyka prezentowana przez skrzypka z każdą nutą wprowadza widzów w tajemniczy, niezwykły nastrój.

Ten krótki, choć niezwykle piękny koncert przerywa wejście Guślarza (Aleksander Podolak), który pojawia się na scenie, niosąc pochodnię i pytanie: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Co to będzie?", po czym porywa publiczność w drogę na spowitą mgłą i dymem, oświetloną jedynie okręgiem świec polanę przy ogromnym drzewie.

Gdy wszyscy zajmują już miejsca, rozpoczyna się totalna, pierwotna magia obrzędu. Wirując w dzikich tańcach duchy przychodzą i odchodzą. Guślarz prowadzi rytuał, wybrzmiewają chóralne inkantacje Mickiewiczowskich wersów, a muzyka przeszywa na wskroś, wywołując dreszcze.

Obrzęd kończy się, lecz w szumie drzew wokół wibruje gasnącym szeptem: Ciemno...

__

„Gusła" w reżyserii Grzegorza Brala w odsłonie plenerowej w Parku Książęcym w Zatoniu znów porwały mnie w metafizyczną podróż, której wrażenia potęgowała natura.

Kto nie widział „Guseł" w plenerze,
Ten niech ma nadzieję, że kiedyś nadrobi!

Agata Kostrzewska
Dziennik Teatralny Zielona Góra
31 sierpnia 2024
Portrety
Grzegorz Bral

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia