Ciemność i światło. Być poetą i nie być

"Różewiczogranie" - aut. Tadeusz Różewicz - reż. Wiesław Komasa - Teatr w Oknie w Gdańsku

Teatr w Oknie w obecnym okresie jesienno-zimowym przenosi się do wnętrza z projektem "Monoteatr: Mistrzowie słowa". W ubiegły weekend widzowie mieli przyjemność uczestniczyć w widowisku "Różewiczogranie" w reżyserii i wykonaniu wybitnego Wiesława Komasy.

Teatr w Oknie goszczący wybitnie uzdolnionych artystów prezentuje publiczności monodram na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza, w wykonaniu znakomitego Wiesława Komasy. Dla którego, to także podróż sentymentalna, ponieważ swoją przygodę z monodramem rozpoczynał w Gdańsku. "Różewiczogranie" jest zrealizowane w oparciu o takie dzieła jak "Matka odchodzi" (1990 r.) czy "Nasz starszy brat" (1992 r.)

Tadeusz Różewicz - (ur. 10.10.1921 r. w Radomsku, zm. 24.04.2014 r. we Wrocławiu) polski poeta i dramaturg. Twórca, który nadał poezji nowego kształtu. Artysta niejednokrotnie nadawał swojej twórczości nowatorskiego wyrazu. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej im. Zygmunta Hertza – nagroda czasopisma "Kultura", wydawanego przez Instytut Literacki w Paryżu w 1999 roku, Nagrody Literackiej Nike za tom "Matka odchodzi" w 2000 roku, czy jako pierwszy laureat Nagrody Poetyckiej Silesius, przyznanej w dziedzinie poezji podczas festiwalu Port Literacki we Wrocławiu za całokształt twórczości.

Wiesław Komasa w inscenizacji jest niezwykle autentyczny. Słowa, które wypowiada nabierają ogromnej wagi, a ton głosu, dykcja oraz tempo wypowiedzi budują poruszenie w publiczności. Artysta przekazuje widzom nie tylko słowa, ale i emocje, które płyną z twórczości Różewicza. Dodaje słowom życia. Każde zdanie trafia bezpośrednio do publiczności i pozwala na własne interpretacje oraz szeroko pojęte spostrzeżenia.

"Różewiczogranie" w wykonaniu Wiesława Komasy, to niezwykle emocjonalna podróż przez twórczość poety. Zaprezentowana publiczności z największą starannością, z dbałością o każdy detal widowiska oraz z niepodważalnym szacunkiem do Różewicza i jego dzieł. Skromna, przyciemniona sala, z wyważonym oświetleniem, które obejmuje jedynie artystę na scenie i nadaje dramatycznego efektu widowisku.

Wiesław Komasa - Polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, reżyser teatralny, lektor oraz pedagog. Ukończył studia na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wybitnie uzdolniony laureat wielu nagród. W 1974 roku otrzymał I nagrodę za monodram Odejście Kaina Marianny Bocian na Przeglądzie Teatru linicjatyw, a w 2003 roku nagrodę dziennikarzy im. Tadeusza Burzyńskiego za rolę w monodramie Dopokąd idę na XXXVII WROSTJA we Wrocławiu.

Monodram, który Wiesław Komasa miał przyjemność zaprezentować publiczności w Gdańskim Teatrze w Oknie, to fantastyczny sposób na przeżycie fragmentu twórczości Różewicza. Po zakończonej inscenizacji publiczność miała możliwość porozmawiać z artystą.

Teatr w Oknie z projektem "Monoteatr: Mistrzowie słowa" proponuje widzom szereg niesamowitych przeżyć, których mogą doświadczać w spotkaniach z fenomenalnymi artystami oraz z twórczością polskich poetów. Zważywszy na kameralną salę widowiskową teatru sztuki są dostępna także w transmisji online.

Jeśli Teatr w Oknie budzi jakiekolwiek wątpliwości, to zdecydowanie powinny one dotyczyć wyłącznie tego czy wystarczająco szybko uda się zarezerwować miejsce na zbliżające się spektakle.

Aleksandra Wojciechowska
Dziennik Teatralny Trójmiasto
19 września 2022
Portrety
Wiesław Komasa

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia