Cierpienie, szaleństwo, pamięć

"Król Lear" - reżyseria: Cezarijus Graužinis - Teatr Współczesny we Wrocławiu

Nowa inscenizacja szekspirowskiego "Króla Leara" to ostatnia w tym sezonie premiera wrocławskiego Teatru Współczesnego. Tym razem dyrektor Krystyna Meissner zaprosiła do współpracy litewskiego reżysera Cezarijusa Graužinisa, dyrektora teatru w Helsinkach i szefa wileńskiej "Cezaris Group".

Graužinis zapowiada, że chce zupełnie na nowo odczytać wybitny dramat angielskiego mistrza. Pokazać w nim nie tyle historię mitycznego króla Brytanii, który kierowany własnym zaślepieniem rozdzielił majątek między dwie niegodne tego córki a pominął najbardziej go kochającą trzecią. Litwin pragnie zwrócić uwagę także na to, że to umowna opowieść odgrywana przez aktorów i pokusić się o refleksję na temat szaleństwa, cierpienia, pamięci. 

Sztukę Szekspira zobaczymy w przekładzie Macieja Słomczyńskiego. Oszczędną scenografię przygotował Marijus Jacovskis a muzykę skomponował Martynas Bialobžeskis. 
W roli głównej zobaczymy jednego z najwybitniejszych wrocławskich aktorów Bogusława Kierca, w pozostałych rolach m.in. Marię Czykwin, Annę Kiecę, Katarzynę Michalską, Krzysztofa Boczkowskiego i Krzysztofa Zycha.

Premiera 5 czerwca na Dużej Scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu.
(mb)

Magdalena Talik
kulturaonline.pl
3 czerwca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...