Cieszymy się, że LOT się odbywa

24. Letni Ogród Teatralny od 2 lipca do 28 sierpnia 2022 w Katowicach

Spektakle z udziałem gwiazd polskiej sceny, koncerty, wystawy oraz adresowana do dzieci Letnia Grządka Teatralna złożą się na program tegorocznego 24. Letniego Ogrodu Teatralnego (LOT) w Katowicach, który potrwa od 2 lipca do 28 sierpnia 2022.

"W tych trudnych czasach cieszymy się, że LOT się odbywa, że może przychodzić publiczność i że dzięki zaprzyjaźnionym artystom i pieniądzom z miasta dajemy im trochę radości" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor organizującego przegląd Teatru Korez Mirosław Neinert.

Tradycją LOT są premierowe spektakle Korezu – tym razem będzie to zaplanowana na 27 sierpnia prapremiera sztuki autorstwa Zbigniewa Rokity pt. "Weltmajstry". Punktem wyjścia tej historii są piłkarskie mistrzostwa świata w 2050 r. – pierwsze w dziejach z udziałem reprezentacji Śląska, które oglądają razem w barze trzej kibice znanych śląskich klubów. Wystąpią: Barbara Lubos, Mirosław Neinert Robert Talarczyk i Dariusz Chojnacki.

Zbigniew Rokita – autor nagrodzonej Nike książki "Kajś" o Górnym Śląsku – napisał "Weltmajstrów" na zamówienie Teatru Korez. "Przyjaźnimy się i Zbyszek zdecydował się napisać sztukę śląską i sportową, przy czym futbol jest tu tylko pretekstem, bo mówi się o wielu ważnych i zabawnych rzeczach" – dodał Mirosław Neinert.

Przegląd zainauguruje 2 lipca "Wąsik" Impresariatu Teatralnego Odeon z Warszawy w reżyserii Jana Jankowskiego, z udziałem m.in. Radosława Pazury, Jarosława Boberka i Michała Koterskiego. Pierwszym spektaklem dla dzieci będzie prezentowany 3 lipca – jak zwykle w podcieniach Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów – "Pan Tom buduje dom" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum".

W kolejne wakacyjne soboty w Katowicach będzie można zobaczyć m.in. "Mayday odNowa" w reżyserii Artura Barcisia, zrealizowany w krakowskim Teatrze Bagatela, "A mi to rybka!" warszawskiego Teatru Capitol, "Nasz mały PRL" Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska oraz "NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim" Ziemowita Szczerka z Teatru Nowego Proxima z Krakowa.

Na Letniej Grządce Teatralnej swoje spektakle wystawią m.in. Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, Teatr Banialuka z Bielska-Białej oraz słowacki Divadlo PIKI. Wstęp na spektakle dla dzieci jest jak zwykle wolny. "Zbliżamy się do jubileuszu ćwierćwiecza. Dzieci, które przychodziły do nas kiedyś na spektakle jako 9-latki, dobiegają trzydziestki i przyprowadzają teraz swoje dzieci" - zaznaczył dyrektor Neinert.

Program LOT uzupełnią też koncerty Józefa Skrzeka i Jacka Bończyka oraz wystawy.

Organizację festiwalu wsparło miasto Katowice kwotą 0,5 mln zł. "To doskonale zainwestowane pieniądze, które służą nie tylko mieszkańcom, ale też promocji miasta w znacznie szerszym wymiarze" – ocenił wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, wymieniając w tym kontekście starania miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Program LOT 2022

Anna Gumułka
Kurier PAP
1 lipca 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...