Co byłoby bez orkiestry?!

Pierwsze spotkanie z cyklu "Opera? Si!" - Opera Bałtycka w Gdańsku

Maestro Jose Maria Florencio wraz z Orkiestrą Opery Bałtyckiej oraz Julią Iwaszkiewicz będą gośćmi pierwszego spotkania z cyklu "Opera? Si!", w niedzielę 16 stycznia o godz. 12

W operze, jak w życiu, pewni bohaterowie pojawiają się, by zostać z nami na dłużej, inni na 5 sekund, by poinformować, że "podano do stołu". Jedni znikają tylko na chwilę, by nabrać w kulisach sił przed kolejną arią, inni po wypełnieniu swojej roli znikają na zawsze.

Ale jest ktoś, kto jest z nami, publicznością, od początku do końca. A nawet jeszcze wcześniej i dłużej. To orkiestra. Nieco anonimowa, bo ukryta w ciemności kanału orkiestrowego. I to ona będzie bohaterem najbliższej edycji "Opera? Si!". Tym razem zobaczymy orkiestrę w światłach sceny. Spróbujemy sobie wyobrazić, jak wyglądałby spektakl bez niej. Odtworzymy rytuały z orkiestronu zrozumiałe tylko dla wtajemniczonych.

Spróbujemy rozszyfrować "kod Wagnera", "kod Verdiego" i inne - czyli zajrzymy do operowych partytur, tajemniczych ksiąg, w których zapisany jest cały operowy świat. Nauczymy się odczytywać komunikaty, jakie w trakcie spektaklu wysyła do nas orkiestra. Udowodnimy, że nie jest ona tylko akompaniatorem, ale wszystkowiedzącym narratorem, który mówi do nas więcej niż nam się wydaje.

Tym razem gwiazd spotkania będzie aż pięćdziesiąt siedem. To muzycy Orkiestry Opery Bałtyckiej. Obok nich wystąpią śpiewacy i w ich wykonaniu usłyszmy fragmenty oper m.in. Verdiego, Pucciniego i Mozarta.

A o orkiestrze w operze opowie oraz rozlosuje wśród widzów noworoczne prezenty - Jerzy Snakowski.

Harmonogram spotkań:

16 stycznia / niedziela/ g. 12.00

Orkiestra ma głos

13 lutego / niedziela / g. 12.00

Po polsku czy po...?

27 marca / niedziela / g. 12.00

Jak rozmawiać o tańcu?

17 kwietnia / niedziela / g. 12.00

Quanto? Il prezzo! Dlaczego bilet kosztuje tyle ile kosztuje?

15 maja / niedziela / g. 12.00

Jak oni śpiewają?

12 czerwca / niedziela / g. 12.00

Operowe stworzenie świata

(-)
Materiały Organizatorów
12 stycznia 2011

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia