Co czytali Polacy w 2020 roku?

Który tytuł zostanie Książką Roku?

Plebiscyt Książka Roku to coroczne głosowanie, w którym każdy może oddać głos na swoją ulubioną książkę. Będziecie mogli wskazać swój ukochany tytuł spośród 93 polskich i 147 zagranicznych autorów. W tym gronie znaleźli się oczywiście także mistrzowie i mistrzynie, jak Joanna Bator, Remigiusz Mróz, Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch, Harlan Coben, Stephen King czy J.K. Rowling.

Macie do wyboru 13 kategorii. Konkurs ma też swój wymiar charytatywny – wszyscy głosujący wskażą fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych wsparcia od Allegro.

Jak zagłosować na ulubioną książkę? To proste!

Plebiscyt „Książka Roku 2020 lubimyczytac.pl i Allegro" to już szósta edycja największego w Polsce głosowania czytelników. W ubiegłorocznej edycji internauci na swoich faworytów oddali ponad 250 tysięcy głosów, co robi wrażenie w czasach, kiedy wielu narzeka, że ludzie już nie czytają. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się podczas ogłoszenia wyników 8 marca.

Ciekawe dane o zaangażowaniu swoich czytników ma dla nas lubimyczytać.pl. Według serwisu w 2020 roku w każdej minucie oceniano 5 książek, a nowa opinia pojawiała się w serwisie co minutę i 19 sekund. W sumie w serwisie czytelnicy wystawili już przeszło 25 mln ocen oraz napisali 2,5 mln opinii! Nominowane w plebiscycie tytuły były najchętniej czytane i najlepiej oceniane przez Internautów w pandemicznym roku 2020, któremu z pewnością jednego nie można odmówić - zachęcał do czytania.

W sumie w głosowaniu weźmie udział 245 powieści, które pomogły nam wszystkim przetrwać ciężkie chwile minionego roku, niejednokrotnie odrywając nas od przytłaczającej codzienności. „Teraz wspólnie wybierzemy i wyróżnimy te książki, którym zdaniem czytelników należy się miano Książek Roku 2020", mówi Izabela Sadowska, prezes serwisu lubimyczytac.pl.

Rozpoczęło się głosowanie na książkę roku 2020

W tym roku Plebiscytowi towarzyszy również kampania, w której do czytania i udziału w głosowaniu zachęcają aktorka Anna Dereszowska, muzyk Wojtek Mazolewski czy aktor Tomek Ciachorowski, ale też... Robert Makłowicz! Do tego grona dołączyli też dziennikarka i autorka cyklu „ĄĘ" Kamila Kalińczak i Wujaszek Liestyle.

Ze względu na ograniczenia sanitarne, zamiast gali w tym roku wyniki zostaną ogłoszone w formie filmu w serwisie lubimyczytać.pl i Allegro. Szósta edycja plebiscytu będzie wyjątkowa także ze względu na charytatywny aspekt wydarzenia. Internauci obok głosów na Książki Roku, wybiorą Fundację/Stowarzyszenie Roku 2020, a Allegro przekaże kwotę 250 tys. zł, która zasili konta wybranych fundacji i stowarzyszeń. Nominowane w tej kategorii są podmioty, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz branżę książki w czasie pandemii. W głosowaniu udział biorą: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", Fundacja Powszechnego Czytania, Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Doskonała sprzedaż książek w roku pandemii

Plebiscyt jest współorganizowany przez Allegro, które w zeszłym roku zanotowało doskonałą sprzedaż książek. Zamknięci w domach Polacy mieli więcej czasu na czytanie. Kategoria „Książki" na Allegro oferuje szeroki wybór - od fantastyki przez literaturę piękną po kulinaria oraz wszelkiego rodzaju gadżety związane z czytaniem. W 2020 roku Polacy kupili tam aż 18 milionów książek - to średnio 35 książek sprzedanych na minutę! „Cieszymy się, że możemy być partnerami ogólnopolskiego plebiscytu i wesprzeć fundacje działające na polu czytelnictwa i literatury konkretną kwotą", mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

Głosy można oddawać od 1 do 28 lutego 2021 pod adresem www.lubimyczytac.pl/plebiscyt

(-)
Noizz.pl
8 lutego 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia