Co nam pozostało po protestach?

"Kobieta i życie" - reż. Gosia Dębska - Teatr Śląski w Katowicach

Po ponad dwóch latach od protestów reżyserka spektaklu, Gosia Dębska, zadaje pytanie o ich rzeczywiste efekty. Z perspektywy czasu próbuje zastanowić się, czym społecznie zaowocowało doświadczenie wspólnego buntu.

Po ponad dwóch latach od protestów reżyserka spektaklu, Gosia Dębska, zadaje pytanie o ich rzeczywiste efekty. Z perspektywy czasu próbuje zastanowić się, czym społecznie zaowocowało doświadczenie wspólnego buntu. Co nam pozostało po protestach, jeśli nie realne, polityczne zmiany? Czy w świecie ugruntowanej przemocy opór ma jeszcze jakikolwiek sens? W jaki sposób utrzymać solidarnościowy nastrój i poczucie społecznej siły? I czy jest w nas jeszcze nadzieja na zmianę?

Dramat został nagrodzony w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU 2021 organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny oraz Miasto Wrocław.
__

Spektakl jest koprodukcją Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Malina Prześluga to poznańska dramatopisarka, pisarka, kulturoznawczyni, kierownik literacka i dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu. Autorka kilkunastu książek dla dzieci oraz wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zwycięska sztuka, Kobieta i życie, to tekst zainspirowany złością. Żalem, bezsilnością, niezgodą. Tekst, mający źródło zarówno w bieżących wydarzeniach - wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - jak i w biografiach wielu anonimowych kobiet.

Sztuka ta, pomimo rytmizowanej i rymowanej formy, bardzo osobista, już w procesie pisania zmieniła się w pokaz siły. W założeniu autorki w dramacie zagrać może każda i każdy. Wziąć z niego dla siebie tyle, ile potrzeba. "Łatwiej znosić ból, niepewność i kurioza tego świata, gdy się je podzieli na wiele istnień." - pisze sama autorka.

(-)
Materiał Teatru
30 grudnia 2022
Portrety
Gosia Dębska

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia