Co nowego w Ludowym i Słowackiego?

o premierach w krakowskich teatrach

W krakowskich teatrach ruszył nowy sezon artystyczny. W piątek w Teatrze im. Słowackiego odbędzie się premiera "Intymności" - spektaklu w reżyserii Iwony Kempy. A już następnego dnia na Scenie pod Ratuszem Teatru Ludowego zobaczymy "Ptaki" Piotra Waligórskiego.

Obydwa przedstawienia miały już swoje wersje filmowe. Wszyscy pamiętamy "Intymność" Patrice\'a Chéreau, pod takim samym tytułem. Jednak krakowskie przedstawienie nie będzie mieć wiele wspólnego z głośnym filmem, skupiającym się na historii ludzi, którzy spotykają się tylko po to, by uprawiać seks. - Ja postanowiłam zrealizować spektakl o człowieku na krawędzi życiowej katastrofy. Jest to portret współczesnego, heteroseksualnego mężczyzny, który postanowił odejść od rodziny, żeby być wiernym samemu sobie - wyjaśnia Kempa.

"Ptaki" , które zostaną wystawione w Teatrze Ludowym, widzieliśmy już w ekranizacji Witolda Leszczyńskiego, który przed laty nakręcił "Żywot Mateusza" . Jak wyjaśnia Jacek Strama, dyrektor Teatru Ludowego, na krakowskiej scenie zobaczymy opowieść o rodzeństwie, które mieszka z dala od reszty wiejskiej społeczności. Dla postronnych osób są oni może nieco zdziwaczali, ale żyją za to w harmonii z naturą. Do momentu gdy w ich świecie pojawia się "ten trzeci". - Do tej pory na Scenie pod Ratuszem dominowały przedstawienia rozrywkowe. Ten spektakl nie jest rozrywkowy, ale daje wytchnienie. To przedstawienie ma w sobie duży potencjał - dodaje Jacek Strama.

Warto więc wybrać się na tę premierę, zwłaszcza że kolejna w Ludowym dopiero 5 grudnia. Wtedy na Dużej Scenie obejrzymy komedię pt. ,,Pomieszanie z poplątaniem", w reżyserii Tomasza Obary. A pod koniec stycznia w "Ratuszu" pokazany zostanie "Hotel Babilon" Miro Gavrana, w reżyserii Pawła Szumca. Będzie to już czwarta sztuka tego autora na afiszu Ludowego. Wystąpi w niej Aldona Jankowska. Wiosną zobaczymy jeszcze w tym samym miejscu ,,Oleannę" Mameta, w reżyserii Andrzeja Sadowskiego, z Tomaszem Schimscheinerem. Dyrektor nowohuckiej sceny podkreśla jednak, że największym jej przedsięwzięciem będzie w tym sezonie inscenizacja "Doliny Issy" Czesława Miłosza. Autorskiej adaptacji powieści noblisty podjął się Andrzej Bubień. Interesująco zapowiada się również koniec sezonu. W maju na scenie Ludowego zaprezentowana zostanie bowiem adaptacja powieści ,,Pantaleon i wizytantki" tegorocznego noblisty Mario Vargasa Llosy. Przygotuje ją Włodzimierz Nurkowski.

- Naturalnie wszystkie te plany zweryfikuje kwota przyznanego nam w nadchodzącym roku budżetu - zaznacza Jacek Strama.Ostrożny jest też dyrektor Teatru im. J. Słowackiego, Krzysztof Orzechowski. Zapowiada tylko trzy premiery. 31 października zobaczymy "Novecento" w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego, pod koniec listopada spektakl Agaty Dudy-Gracz o roboczym tytule "Ojciec", a w przyszłym roku jeszcze bajkę "Czarnoksiężnik z Krainy Oz".

Joanna Weryńska
Polska Gazeta Krakowska
14 października 2010

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...