Co nowego w teatrze?

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza w dniach 23 – 28 kwietnia 2013 na spektakle: "#dziady" oraz "NA BOGA!"

"#dziady"

"#dziady" to teatralny projekt dotyczący pamięci polskiego teatru, przygotowany przez najmłodszego  polskiego reżysera i dramaturga Michała Kmiecika. Inspirowany jest strukturą Dziadów Adama Mickiewicza oraz szeregiem materiałów  archiwalnych - książek, filmów, rejestracji spektakli dotyczących zmarłych w ostatnim czasie słynnych twórców polskiego teatru: Erwina Axera, Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Jarockiego. Michał Kmiecik za punkt wyjścia przyjął sprawdzenie, co z dorobku zmarłych mistrzów może być jeszcze istotne i ważne, a także w jaki sposób najmłodsze pokolenie twórców teatru może zmierzyć się z przeszłością, do której nie ma dostępu, ale która determinuje obraz i charakter teatru?

NA BOGA!

A może wszyscy wreszcie się  pogubią? Komu najbliżej do zrobienia wlepki z Judaszem? Diabłom, turystom, czy może religijnej rodzinie podpatrującej ludowy zwyczaj, który tym razem staje się medialnym widowiskiem, a może politycznym pośmiewiskiem? Na szczęście nie mamy do czynienia ani z talk-show, ­­ ani z telewizją śniadaniową. Bohaterowie dramatu Jarosława Murawskiego posługują się trzynastozgłoskowcem. Regularnie rymują ( niekiedy i dość kaleko), ale nie pozwalają na to, by ich słowa, opinie, przesądy zaginęły w ferworze tabloidowych informacji. A w inscenizacji fabuła, niczym z powieści szpiegowskiej -  czy uda się skazać księdza Grzyba,  jak przebiegnie proces i jakie diabelskie siły kierują reporterem?

(-)
Materiał organizatora
23 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...