Co pozostaje w miejscu, w którym znika artysta?

2. Festiwal Tańca Współczesnego KRoki - Małopolski Ogród Sztuki

Performance Tomasza Bazana "Day for Dancing" i premiera filmu Jakuba Kasicy o 4. edycji Maat Festival 2012 26 i 27 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki ramach Festiwalu "KRoki".

„Days for dancing” taniec, choreografia: Tomasz Bazan - obsada: Tomasz Bazan, Ty

Co pozostaje w miejscu, w którym znika artysta? Według Stephena Howkinga sztuka jest materią, która realnie wyzwala wielopoziomowe energie w rzeczywistości i w momencie w którym zanika materia ta zapada się, tworząc grawitonową czarną dziurę - miejsce na zawsze puste i niemożliwe do wypełnienia. Czekam na Ciebie / Rozmawiam z Tobą / Tańczę dla Ciebie / Jestem z Tobą

Spotkanie: tańczę dla odwiedzającej mnie osoby, realizując jej idee, marzenie: w trakcie rozmowy ustalamy wspólnie ramy i reguły wzajemnego pozostawania z sobą - scenariusz lokuje się w realnym, żywym procesie obecności. Ważny jest tutaj kontekst i tożsamość miejsca, które kształtuje tą medytację. Taniec - tancerz - gość - indywidualne spotkanie - reakcja - obecność - koniec.

"Days for dancing jest niezwykłym performancem Tomasza Bazana, ukazującym wartość tańca i spotkania zderzonego z konceptualną sztuką. Tancerz świadomie rezygnuje z kontekstu sceny, widowni aby bez bagażu dramaturgii, narracji i krytyki dokonać aktu artystycznego i szukać realnego kontaktu z człowiekiem. Performance Tomasza Bazana jest silnie oddziałującym aktem uświadomienia sobie tego, co stanie się, jeśli społeczeństwo wymaże artystę, sztukę z przestrzeni społecznej" Maria Marick Zbąszyń 2013

Zapraszamy Was na premierę filmu! Dokument 'EXandNEXT' w reżyserii Jakuba Kasicy o 4. edycji Maat Festival 2012! Zdjęcia do filmu powstały z inicjatywy Katarzyny Kasicy w 2012 roku w Lublinie podczas trwania 4. edycji Maat Festival 'summary of the body' i zostały zrealizowane przez Jakuba Kasice i Michała Łaskiego. Montaż filmu i praca nad nim rozwijała się niemal rok i powstał on ostatecznie jako reżyserski debiut filmowy Jakuba Kasicy - premiera odbyła się w Lublinie 17 grudnia 2013 podczas 5. edycji Maat Festival 'border line'. Teraz chcemy podzielić się z Wami tym szczególnym dla nas dokumentem: symbolicznym, gdyż podsumowującym ważny okres w naszej pracy twórczej oraz zamykający pierwszą wersję formuły Maat Festival w latach 2009-2012. Niebawem zaprezentujemy Wam kolejne filmowe dokumenty. Bądźcie z nami!

Premiera filmu odbędzie się na kanale youtube Teatru Maat projekt oraz naszej stronie internetowej 28 marca o godzinie 20:00

„Exandnext summary of the body” reżyseria: Jakub Kasica - zdjęcia: Jakub Kasica, Michał Łaski - montaż: Jakub Kasica - konsultacje: Katarzyna Kasica - produkcja: 4. Maat Festival 2012, Teatr Maat Projekt, Festiwal Konfrontacje Teatralne 2012, Centrum Kultury w Lublinie / premiera filmu: 17.12.2013 godz. 19:30 podczas 5. edycji Maat Festival 'border - line 2013

Exandnext' to kolektyw młodych artystów podejmujących wyzwanie wypracowania własnego wizualnego dzieła i języka poprzez uczestniczenie w wydarzeniach prezentowanych na Maat Festiwalu. "Exandnext Summary of the body - to krótki utwór skomponowany w oparciu o materiał filmowy zgromadzony podczas czterech dni aktywnego uczestniczenia kamery na Maat Festiwalu w roku 2012. Osobista opowieść twórców o artystach, ich przedstawieniach, jak i o samym Maat Festival.

 Katarzyna Kasica reżyser filmowy i teatralny, artystka wizualna, fotograf. Związana na stałe z Muzeum Fryderyka Chopina. Studiowała filozofię, kulturoznawstwo, filologię klasyczną oraz reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Współpracuje nad projektami z dziedziny mody, videoartu, fotografii i tańca z artystami z całego świata. W 2010 roku stworzyła kolektyw twórczy "exandnext" z Jakubem Kasicą i Maciejem Raczyńskim oraz dziennik wizualny "kas&pat -make-up off" z Patrycją Płanik. W chwili obecnej realizuje swój autorski projekt to/get/her.

Jakub Kasica student 5 roku fotografii w WSSIP w Łodzi. Zajmuje się filmem i fotografią. Zadebiutował w 2010 roku na zbiorowej wystawie, pt. ,,Po sesji" w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi. Rok później brał udział w zbiorowej wystawie pt ,,Wiena". Należy do grupy ,,illumination film" od 2006 roku.

(-)
Materiał Teatru
27 marca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...