Co sukienka może powiedzieć o kobiecie?

"Krawcowa" - reż. Anna Kandziora i Beata Zawiślak - Teatr Gry i Ludzie w Katowicach

22 lutego o godz. 18:00 zagramy spektakl pt. "Krawcowa", który niedawno miał swoją premierę. "Przez lata nauczyłem się, co w sukience jest najważniejsze: kobieta, która ją zakłada" (I. Saint-Laurent)
Spektakl o sukienkach i o kobietach. Co można powiedzieć o sukience? Co sukienka może powiedzieć o kobiecie? Czy są wyjątkowe sukienki, tak jak kobiety mogą być wyjątkowe?

"Krawcowa" to opowieść o kobietach i sukienkach, o przeżyciach i marzeniach, sekretach i...

O spektaklu:

"Przez lata nauczyłem się, co w sukience jest najważniejsze: kobieta, która ją zakłada" (I. Saint-Laurent)
Co można powiedzieć o sukience? Co sukienka może powiedzieć o kobiecie? Czy są wyjątkowe sukienki, tak jak kobiety mogą być wyjątkowe?
Historia zakładu krawieckiego oparta na autentycznych wydarzeniach to doskonały punkt wyjścia do rozważań o naturze i niezwykłej sile kobiet, ich kreatywności w czasach przemian społecznych, ich pomysłowości w poszukiwaniu wzorców i kreowaniu siebie.
Kobieta -krawcowa musiała cechować się niezwykłą siłą ducha, lotnym umysłem, otwartością na nowe i jednocześnie zrozumieniem potrzeb swojej klienteli, która z jednej strony potrzebowała ubioru na powtarzalne okazje i tradycyjne uroczystości, a z drugiej strony pałała chęcią wyróżnienia się w tłumie, zaznaczenia własnej osobowości i indywidualności. Jak pokazała historia, krawcowa była nie tylko rzemieślnikiem, kreatorem kolejnych ubiorów, była także powierniczką tajemnic i sekretów swoich klientek. Kanwę spektaklu stanowi prawdziwa historia zakładu krawieckiego, prowadzonego przez lata przez babcię jednej z aktorek.

Twórcy:

Tekst
- Katarzyna Błaszczyńska - od 2012 r. aktorka Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, zagrała kilkanaście ról, m.in. w nagradzanych spektaklach „Piąta strona świata" w reż. R. Talarczyka oraz „Morfinie" w reż. E. Marciniak. W 2013 roku ukończyła studia scenariopisarskie na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracowała przy licznych etiudach filmowych. Jest autorką adaptacji sztuki „Kamienie" w reż. B. Błaszczyńskiego na podstawie książki „Miłość z kamienia" G. Jagielskiej, nagrodzonej na festiwalu PidiFEST w Pradze, sztuki dyplomowej Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego pt. „#VQRV" w reż. G. Gietzky'ego oraz współautorką tekstu „Pokój opowieści", zrealizowanym w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie w ramach programu Edukacja Kulturalna 2017.

Reżyseria/koncepcja sceniczna/obsada

- Beata Zawiślak - aktorka lalkarka Teatru Ateneum, współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie, współautorka spektakli lalkowych jak. "Opowieści wagantów", "Szewczyk Dratewka", "Tymoteusz Majsterklepka", "Kacperek" i inne.

- Anna Kandziora - współzałożycielka Teatru Gry i Ludzie, aktorka w spektaklach plenerowych i scenicznych Teatru Gry i Ludzie, animatorka teatralna, autorka licznych akcji happeningowych teatru oraz scenariuszy działań teatralnych, autorka i reżyserka bajki "Bajkomat", autorka kostiumów do wielu spektakli Teatru Gry i Ludzie od początku jego istnienia.

- Kamil Zawiślak - autor muzyki do spektaklu, muzyk, jazzman, wykształcenie zdobywał w Rotterdamie, solo tworzy pod pseudonimem Milky Wishlake, członek zespołu Quantum Trio.

- Barbara Koźbiał - autorka projekcji multimedialnych oraz projektu plakatu i programu do spektaklu "Krawcowa",studentka ASP w Katowicach

- Radosław Lis - student Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie wydział w Bytomiu

- Bartosz Socha - aktor lalkarz, niegdyś aktor Teatru Ateneum w Katowicach, obecnie współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie w Katowicach, Teatrem Rawa w Katowicach.

- Łukasz Mazur - współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie jako realizator świateł i muzyki do przedstawień scenicznych i plenerowych oraz współautor scenografii i rekwizytów do działań teatralnych na scenie i w plenerze.

Premierze towarzyszyła wystawa projektów studentek WST w Katowicach: Nawojka Olszewska, Patrizia Ende, Martyna Kramek i Marta Sierny.

Alicja Szymkiewicz
Materiał Teatru
15 lutego 2019
Portrety
Anna Kandziora

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia

" frameborder="0" allowfullscreen>
20. Festiwal Teatru Po...
Ewa Wiśniewska
Spotkanie laureatów Wielkiej Nagrody ...