Co trzeba wiedzieć o TR Warszawa

nie ma drugiego teatru w Warszawie...

Podróże
Nie ma drugiego teatru w Warszawie, który miałby na swym koncie aż tyle wyjazdów zagranicznych i występów na prestiżowych festiwalach. Za dyrekcji Grzegorza Jarzyny zespół grał m.in. na Festival d\'Avignon (pięciokrotnie), Wiener Festwochen (trzykrotnie), Edinburgh International Festival, Greek Festival, Festival Prensa de Otono w Madrycie, LIFT w Londynie, BITEF w Belgradzie, Zurcher Festspiele Spielart Monachium (dwukrotnie), Baltic House (trzykrotnie) i World Stage Festival w Toronto.

Przedstawienia TR Warszawa pokazywane też były na scenach m.in.: Bouffes du Nord i Theatre de la Europe Odeon w Paryżu, Brooklyn Academy of Music - Next Wave Festival, NY, St Ann\'s Warehouse NY. I w moskiewskim Centrum Meyerholda w Moskwie. Oprócz tego teatr gościł ponad 70 razy na festiwalach w Polsce. Ze wszystkich wyjazdów przywiózł ponad 30 nagród i wyróżnień.

TR Warszawa, nie Teren Warszawa


Nawet wielcy fani tej sceny mają czasem kłopot z jej nazwą. Teatr Rozmaitości, TR Warszawa czy Teren Warszawa? W sezonie 2003/2004 teatr zmienił nazwę na TR Warszawa (choć w niektórych urzędowych papierach nadal funkcjonuje jako Teatr Rozmaitości). To skrót wymyślony m.in. w związku z częstymi wyjazdami teatru. Słowo "Rozmaitości" okazało się dla wielu obcokrajowców zbyt trudne do wymówienia. A nazwa TR Warszawa ma dodatkowo ten atut, że promuje nasze miasto. Zaś "Teren Warszawa" to nazwa projektu, który był realizowany przez teatr w sezonie 2003/2004.

Album Grzegorza Jarzyny

Ponad 200 zdjęć z kilkunastu spektakli Grzegorza Jarzyny, tych z TR Warszawa, ale też realizowanych w innych teatrach, również zagranicznych. Do tego wnikliwe opisy poszczegółnych przedstawień i wywiad z reżyserem. W październiku ukaże się album "Jarzyna.Teatr/Theater".

Od wystawy do koncertu

TR Warszawa to nie tylko teatr. Od sezonu 2003/2004 odbyło się tu wiele innych wydarzeń: 55 koncertów, 51 wystaw, 32 odczyty, 6 akcji, 73 próby czytane nowej dramaturgii, 57 wieczorów filmowych (samych filmów pokazano więcej, gdyż niekiedy na jeden wieczór filmowy składały się dwa tytuły lub więcej).

Delikatesy TR

Grzegorz Jarzyna od wielu lat marzył, aby obok teatru powstała niewielka, przytulna knajpka - idealna na spotkania po spektaklach, ale też na poranną kawę. Dostępna dla wszystkich, a jednocześnie spełniająca funkcję bufetu teatralnego, w myśl starego przysłowia że "bufet jest sercem teatru". Oficjalne otwarcie Delikatesów TR (ul. Marszałkowska 8) prowadzonych przez fundację Generacja TR odbędzie się w drugiej połowie października.

dow
Gazeta Wyborcza Stołeczna
1 października 2009
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...