Ćwiczenia z czytania naszej rzeczywistości

"Lord Jim. Ćwiczenia" - reż. Maciej Podstawny - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Współczesny w Szczecinie

Spektakl "Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada" w reż. Macieja Podstawnego to najnowsza premiera Teatru Współczesnego

To spektakl gęsty od emocji, aluzji i odwołań do naszej przeszłości i teraźniejszości. Wszystko zaczyna się od sądu na Lordem Jimem, który uciekł z tonącego statku zostawiając na nim bezradnych 800 pielgrzymów. Jim ma wyrzuty sumienia, ale nie przeszkadza mu to wyjechać na wyspę i zostać tam przywódcą, wybranym za swoje przeszłe zasługi. Jim (Piotr Tokarz) jest wielbiony przez społeczeństwo, które składa mu hołdy, kobiety chętnie mu towarzyszą, a mężczyźni chcą walczyć pod jego dowództwem.

Niebezpieczeństwo, które grozi mieszkańcom wyspy ze strony agresora wyzwala w nich postawy, które znamy z historii, a także ze współczesnego życia. Każdy chce załatwić interes na tej wojnie. Każdy przekonuje Lorda Jima do swoich racji. Każdy łatwo

szafuje pojęciami, honor, ojczyzna, walka, wiara. W sztuce jest mnóstwo odwołań do wydarzeń, do których regularnie wracamy, kiedy chcemy się powoływać na te pojęcia. To pieśń kościelna, na melodię której melorecytują mieszkańcy wyspy, opaski z Powstania Warszawskiego, które zakładają przygotowując się do starcia z wrogiem, przeprawa kanałami, niechęć do negocjacji z wrogiem, bo to niehonorowo i męczeńska śmierć, w zasadzie niepotrzebna.

Spektakl wzbogacony jest ciekawą scenografią i kostiumami oraz muzyką wykonywaną na żywo. Niektórych może oburzać, niektórych wprawiać w zakłopotanie, niektórych pobudzić do myślenia. A wszystkim pokazać, że słowa to za mało, żeby zmieniać świat. Słowa muszą mieć sens i znaczenie. To sztuka zdecydowanie warta obejrzenia.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
15 grudnia 2017
Portrety
Maciej Prus

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...