Ćwiczenie z okrucieństwa

"Bracia Grimm dla dorosłych" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr Osterwy w Lublinie

Justyna Janowska, nowa aktorka w Teatrze Osterwy, zagra jedną z najważniejszych ról w nowym spektaklu "Bracia Grimm dla dorosłych". Scena, którą zobaczyliśmy na próbie, wciska w fotel. Choć przemoc i brutalność realizatorzy chcą pokazać w białych rękawiczkach, to spektakl będzie walił w łeb.

Reżyseruje Remigiusz Brzyk, uczeń Krystiana Lupy, jeden z najciekawszych twórców w polskim teatrze, który lubi chodzić pod prąd. Lubi ascezę na scenie, a jego niezwykła wyobraźnia pozwala mu realizować intrygujące, bardzo mocne sceny.

Na scenie zobaczymy kolaż małych i wielkich opowieści wybranych w baśni Braci Grimm. Baśni brutalnych i okrutnych. - Wszechobecna przemoc, brutalność i seksualność wprawiały czytelników w konsternację, pomimo budującego morału, że w świecie bohaterów opowieści: dzieci, dorosłych, zwierząt i przedmiotów, dobro zwycięża najczęściej - czytamy w programie.

Bohaterami spektaklu są dzieci i dorośli. Ale nie tylko. Poszczególne rolę zagrają:

Drwalównę (Justyna Janowska), Złotego Chłopca (Maciej Grubich), Jasia-Jeża (Przemek Gąsiorowicz), Matkę Boską (Jolanta Rychłowska), Rodziców Jeża (Halszka Lehman, Paweł Kos), rodziców Złotego Chłopca (Edyta Ostojak, Daniel Dobosz), Szewca i Azteka (Wojciech Rusin) oraz Grzyba i Żyda (Tomasz Bielawiec). Na scenie pojawią się także zwierzęta i anioły.

Obsada jest doskonała. Jeśli Brzyk nakręci aktorów na maksa, możemy się spodziewać teatralnej "petardy". Ale i mocnego przesłania, które podprogowo będzie sączyć się ze sceny do ludzkich serc. Ktoś powie: dookoła tyle okrucieństwa i przemocy, po co jeszcze dokładać go ludziom w teatrze? Prawdopodobnie po to, żeby potrząsnąć, a może oczyścić. Z tej perspektywy spektakl Remigiusza Brzyka może zadziałać pewnie skuteczniej niż kilka seansów u dobrego psychoterapeuty. A i taniej wyjdzie z kasą.

Zapowiada się malarski spektakl, w którym wiele opowiada się światłem. Poprowadzi je Jacqueline Sobiszewski, która urodziła się w Holandii, skończyła szkołę filmową w Łodzi. Jest operatorem kamery, fotografem i reżyserem światła.

Zamiast lasu Braci Grimm scenograf Anny Met proponuje przestrzeń i wnętrza z lat siedemdziesiątych XX wieku. Ale także złocisty horyzont inspirowany średniowiecznym malarstwem.

Bracia Grimm dla dorosłych", reżyseria: Remigiusz Brzyk, tekst: Tomasz Śpiewak, scenografia i kostiumy: Anna Met, muzyka: Szymon Szewczyk, światła: Jacqueline Sobiszewski.
Prapremiera: 27.10, godz. 19:00.
Spektakle popremierowe w dniach: 28.10, godz. 18, 4. 11, godz. 19, 20.12, godz. 19, 21.12, godz. 19, bilety 81 53 244 36

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni
27 października 2018
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia