Ćwiczenie z okrucieństwa

"Bracia Grimm dla dorosłych" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr Osterwy w Lublinie

Justyna Janowska, nowa aktorka w Teatrze Osterwy, zagra jedną z najważniejszych ról w nowym spektaklu "Bracia Grimm dla dorosłych". Scena, którą zobaczyliśmy na próbie, wciska w fotel. Choć przemoc i brutalność realizatorzy chcą pokazać w białych rękawiczkach, to spektakl będzie walił w łeb.

Reżyseruje Remigiusz Brzyk, uczeń Krystiana Lupy, jeden z najciekawszych twórców w polskim teatrze, który lubi chodzić pod prąd. Lubi ascezę na scenie, a jego niezwykła wyobraźnia pozwala mu realizować intrygujące, bardzo mocne sceny.

Na scenie zobaczymy kolaż małych i wielkich opowieści wybranych w baśni Braci Grimm. Baśni brutalnych i okrutnych. - Wszechobecna przemoc, brutalność i seksualność wprawiały czytelników w konsternację, pomimo budującego morału, że w świecie bohaterów opowieści: dzieci, dorosłych, zwierząt i przedmiotów, dobro zwycięża najczęściej - czytamy w programie.

Bohaterami spektaklu są dzieci i dorośli. Ale nie tylko. Poszczególne rolę zagrają:

Drwalównę (Justyna Janowska), Złotego Chłopca (Maciej Grubich), Jasia-Jeża (Przemek Gąsiorowicz), Matkę Boską (Jolanta Rychłowska), Rodziców Jeża (Halszka Lehman, Paweł Kos), rodziców Złotego Chłopca (Edyta Ostojak, Daniel Dobosz), Szewca i Azteka (Wojciech Rusin) oraz Grzyba i Żyda (Tomasz Bielawiec). Na scenie pojawią się także zwierzęta i anioły.

Obsada jest doskonała. Jeśli Brzyk nakręci aktorów na maksa, możemy się spodziewać teatralnej "petardy". Ale i mocnego przesłania, które podprogowo będzie sączyć się ze sceny do ludzkich serc. Ktoś powie: dookoła tyle okrucieństwa i przemocy, po co jeszcze dokładać go ludziom w teatrze? Prawdopodobnie po to, żeby potrząsnąć, a może oczyścić. Z tej perspektywy spektakl Remigiusza Brzyka może zadziałać pewnie skuteczniej niż kilka seansów u dobrego psychoterapeuty. A i taniej wyjdzie z kasą.

Zapowiada się malarski spektakl, w którym wiele opowiada się światłem. Poprowadzi je Jacqueline Sobiszewski, która urodziła się w Holandii, skończyła szkołę filmową w Łodzi. Jest operatorem kamery, fotografem i reżyserem światła.

Zamiast lasu Braci Grimm scenograf Anny Met proponuje przestrzeń i wnętrza z lat siedemdziesiątych XX wieku. Ale także złocisty horyzont inspirowany średniowiecznym malarstwem.

Bracia Grimm dla dorosłych", reżyseria: Remigiusz Brzyk, tekst: Tomasz Śpiewak, scenografia i kostiumy: Anna Met, muzyka: Szymon Szewczyk, światła: Jacqueline Sobiszewski.
Prapremiera: 27.10, godz. 19:00.
Spektakle popremierowe w dniach: 28.10, godz. 18, 4. 11, godz. 19, 20.12, godz. 19, 21.12, godz. 19, bilety 81 53 244 36

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni
27 października 2018
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...