Cykl poświęcony Aleksandrowi Fredrze w Ossolineum

"Nie bój się Zemsty"

"Nie bój się Zemsty" to tytuł cyklu wydarzeń poświęconych Aleksandrowi Fredrze, który we wtorek rozpoczął się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Zaplanowano m.in. wykład o twórczości autora "Ślubów panieńskich" oraz projekcję filmu "Zemsta" z 1957 r.

Cykl wydarzeń poświęconych Fredrze i jego twórczości zorganizowano z okazji 220-lecia urodzin pisarza i 180-lecia powstania "Zemsty" - poinformowała Katarzyna Mlynczak-Sachs z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

We wtorek można było wysłuchać wykładu prof. Mariana Ursela pt. "Co tu kłopotu... z Fredrą". Naukowiec skupił się na wybranych zagadnieniach z życia "ojca polskiej komedii", w tym na okresie służby wojskowej, historiach miłosnych i twórczości obscenicznej.

Uczestnicy wykładu mogli również obejrzeć wybrane rękopisy dzieł Fredry, które znajdują się w zbiorach Ossolineum. Placówka posiada m.in. rękopis "Zemsty" z 1833 r.

W środę będzie można zobaczyć sceny z "Zemsty" w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Komedia oraz wysłuchać komentarza prof. Mieczysława Inglota.

Interesującą propozycją może być również projekcja filmu "Zemsta" w reż. Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego z 1957 r., która odbędzie się 29 października w Kinie Nowe Horyzonty.

Cykl "Nie bój się Zemsty" uzyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Promocja czytelnictwa".

(-)
(PAP)
16 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...