Czarodziejski flet w Banialuce

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

18 maja rozpoczyna się w Bielsku-Białej 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. W ciągu pięciu dni odbędzie się 38 festiwalowych przedstawień, wystąpią 22 teatry z 14 krajów świata. Festiwal – jubileuszowy, bo odbywający się 50 lat po pierwszym, zorganizowanym w 1966 roku przez Jerzego Zitzmana – zakończy się nietypowo. Na finał widzowie obejrzą nie spektakl, lecz retransmisję spektaklu „Czarodziejski flet” z nowojorskiej Metropolitan Opera.

„Czarodziejski flet" Mozarta w reżyserii Julie Taymor to przedstawienie absolutnie bajkowe, w którym – obok śpiewaków – grają olbrzymie animowane lalki. Taymor – wybitna reżyserka teatralna, filmowa i operowa, słynie ze skłonności do mieszania różnych dziedzin sztuki. Jej dzieła mają charakter ekspresyjnych wizji, inspirowanych literaturą, malarstwem, muzyką. Artystka często sama projektuje kostiumy do swoich spektakli. Jej fascynacja teatrem zaczęła się w dzieciństwie, potem Taymor uczyła się pantomimy, studiowała mity, tradycyjny teatr japoński i starożytne ceremonie indonezyjskie.

Wielkim sukcesem reżyserskim Taymor był wystawiony na Broadwayu musical „Król lew" z udziałem lalek, za który otrzymała – jako pierwsza kobieta – nagrodę Tony Awards. Polscy widzowie znają jej adaptacje filmowe dramatów Szekspira – wstrząsającego „Tytusa Andronikusa" z Anthony'm Hopkinsem oraz „Burzę", w której Prospera zagrała Hellen Mirren.

„Czarodziejski flet" w reżyserii Julie Taymor, z jej kostiumami i lalkami, miał premierę w Metropolitan Opera w 2004 roku. Był pierwszym spektaklem transmitowanym w HD przez nowojorski teatr. Z okazji jubileuszu – 10. już sezonu retransmisji z The Metropolitan Opera – nowojorska scena postanowiła go przypomnieć widzom cyklu „The Met: live in HD". Zobaczymy jubileuszową retransmisję spektaklu z 30 grudnia 2006 r.

„Czarodziejski flet" to spektakl dla całej rodziny, a zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki. Dramatyczne i komiczne perypetie Tamina i Paminy oraz Papagena, podstępy Królowej Nocy tworzą bajkową opowieść dla widza w każdym wieku. Wielkie wrażenie robią ogromne animowane lalki, poruszane m.in. za pomocą powietrza.

Retransmisję „Czarodziejskiego fletu" będzie można zobaczyć na dużej scenie Teatru Lalek Banialuka w niedzielę 22 maja o godz. 18.00, po oficjalnym zakończeniu 27. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej.

Przedstawienie - w języku angielskim z polskimi napisami - trwa około 114 minut (bez przerwy).

(-)
Materiał Teatru
17 maja 2016

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...