Czarowny spektakl dla dużych i małych

"Dziadek do orzechów" - reż. Emil Wesołowski - Opera Krakowska

21 grudnia Opera Krakowska zaprosi na premierę "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego w choreografii i inscenizacji Emila Wesołowskiego. Zapowiada się czarowny spektakl dla dużych i małych.

To jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych, oparty na baśni o "Dziadku do Orzechów i Królu Myszy", napisanej przed niemal 200 laty przez E.T.A. Hoffmanna. Jej francuska adaptacja, dokonana przez Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców petersburskiego Teatru Maryjskiego. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, muzykę powierzono Piotrowi Czajkowskiemu. Premiera "Dziadka" odbyła się przed 121 laty.

W Operze Krakowskiej przedstawienie przygotowuje Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową. Baśniowe światy ożywi krakowski scenograf Marek Grabowski, a ubiera tancerzy, w około dwieście fantazyjnych kostiumów, Maria Balcerek. Muzycznie czuwa nad całością Grzegorz Berniak. W roli Klary - Mizuki Kurosawa.

Niestety, z powodu choroby śpiewaka odwołany został piątkowy recital Andrzeja Dobbera. Jak mówił dyr. Bogusław Nowak, trwają starania, by wybitny baryton zaśpiewał wiosną. Wystąpi też w październiku, śpiewając wraz z Aleksandrą Kurzak w "Rigoletcie", od którego dzieje tej sceny zaczęły się 60 lat wcześniej.

Kolejne spektakle "Dziadka": 22, 28, 29 XII oraz 9, 10,12 I.

(WAK)
Dziennik Polski
12 grudnia 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia