Czas na Dantona w Białymstoku

"Sprawa Dantona. Samowywiad" - Teatr Malabar Hotel

"Sprawa Dantona. Samowywiad" Teatru Malabar Hotel pokazana została już w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie. Czas na Białystok- spektakl oparty na "Sprawie Dantona" i "Listach" Stanisławy Przybyszewskiej zobaczyć można będzie w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej trzy razy. Białostockimi pokazami "Sprawy Dantona. Samowywiadu" Teatr Malabar Hotel zakończy sezon

Spektakl oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona” i jej listach pomyślany jest jako rodzaj konfrontacji dramatopisarki z jej własnym dziełem, z postaciami, które stwarza oraz z pamięcią zbiorową współczesnych o Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Przybyszewska wbrew przyjętej ocenie historyków broni, a nawet nobilituje Robespierre\'a. Ta obrona jest w dużym stopniu obroną siebie samej, swojej filozofii. Rewolucja staje się dla niej polem, na którym może badać funkcjonowanie wybitnej jednostki- osobowości czysto mentalnej, jakiej najlepszym przykładem według niej jest Robespierre- w społeczeństwie. Czy takie osobowości mają jeszcze w naszym świecie głos? Czy człowiek całkowicie poświęcony idei jest nam jeszcze potrzebny? Czy go podziwiamy, czy nim po cichu gardzimy? A może wydaje nam się niebezpieczny i przerażający w swojej totalności?

Przybyszewska pisze swój dramat dwa miesiące a potem ponad rok codziennie poprawia, zmienia, ulepsza. Świat, który tworzy staje się dla niej momentami bardziej realny od świata, który ją otacza. Niezwykle szczegółowe didaskalia opisują ruchy postaci tak, jakby stanowić miały partyturę dla aktorów- nadmarionet. Spektakl będzie próbą wniknięcia w te jej wyobrażenia i wizje, dlatego żywy plan przeplatać się będzie z teatrem formy (lalkami). 

Spektakl finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Narodowego centrum Kultury (Stypendium „Młoda Polska”). 

Pokazy w Białymstoku:

12 czerwca, godz. 19 (PREMIERA)- Teatr Szkolny im. J.Wilkowskiego
13 czerwca, godz.19- Teatr Szkolny im. J.Wilkowskiego
14 czerwca, godz.19- Teatr Szkolny im. J.Wilkowskiego
spektakl trwa 2h

bilety:

normalne- 15 zł
ulgowe- 10 zł
do nabycia na portierni Akademii Teatralnej
rezerwacja biletów- rezerwacja@malabarhotel.pl

(-)
Materiał Teatru
11 czerwca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Proces
Pia Partum
19 stycznia 2019 roku na scenie pojaw...