Czas na drugi krok

2. Festiwal Tańca Współczesnego KRoki - Małopolski Ogród Sztuki

Od soboty, 22 marca, Małopolski Ogród Sztuki po raz drugi zaprasza na festiwalowe spotkania z tańcem. II edycja Festiwalu KRoki chce zbadać to, co w tańcu współczesnym mieści się "pomiędzy".

"W centrum zainteresowania twórców edycji znajduje się taniec współczesny, ale z równą atencją przyglądniemy się innym sztukom, zjawiskom teatralnym i performatywnym, do których taniec na różny sposób przenika i z którymi taniec na różny sposób w przestrzeni pomiędzy się spotyka. Z jednej strony chcemy pokazać taniec jako swoistą przestrzeń graniczną, w której dokonuje się, pod różnymi warunkami, wymiana pomiędzy przeszłością a nowoczesnością, sztuką a nowymi technologiami, tańcem a performancem, wreszcie między kulturą własną a spojrzeniem na daną kwestię innego. Z drugiej strony, twórcy edycji chcą odsłonić tajemnicze i niezwykłe miejsca zderzenia owych konkretnych światów, w wyniku której to kolizji poszczególne sztuki (w tym także i taniec) tracą swoją definicyjną tożsamość na rzecz wieloznaczności formy czy współtworząc nowy język artystycznej ekspresji" - tłumaczą organizatorzy.

W sobotę, o godz. 17, zaplanowano oficjalne otwarcie - pokaz Kalarippayattu. Później, o godz. 17.30 zaplanowano wernisaż wystawy Andrzeja Janikowskiego. O godz. 18.30 pokaz grupy Kijo Do (bilety 10/15 zł), po którym odbędzie się spotkanie z artystami. O godz. 20 wystąpią Emio Greco i Pieter C. Scholten w występie "Rocco" (bilety 35/45 zł). W nie-

dzielę, o godz. 18 pokaz Takako Matsuda w programie "Letters from Lady L." (10/15 zł), a o godz. 19 - Virpi Pahkinen z "Three solos" (45/35 zł). W poniedziałkowym programie warto zwrócić uwagę na Janusza Orlika i jego "Insight" (godz. 19,30/25 zł). We wtorek ciekawość budzi z pewnością "Serce zrozum - wykład performatywny Iwony Olszowskiej i Magdaleny Przybysz" (godz. 17, wstęp wolny). Środa to dość długi moment (od godz. 11 do 16) dla Tomasza Bazana i programu "Ja, Ty - My, Days for dancing" (bilet 15 zł). A wieczorem, o godz 19, występ Dada von Bzdulów w "Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś".

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
21 marca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...