Czech Jakub Krofta i Janusz Jasiński w WTLu

duet Jasiński - Krofta będzie rządził Teatrem Lalek

Decyzję podjęła we wtorek w Ratuszu dziewięcioosobowa komisja złożona z artystów, urzędników związanych z kulturą i ludzi kultury. Janusz Jasiński obecnie pełni obowiązki szefa Wrocławskiego Teatru Lalek, był zastępcą wcześniejszego szefa WTL- Roberto Skolmowskiego, Czech Jakub Krofta to bardzo dobrze w Polsce znany reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Drak w czeskim Hradec Králové

Jasiński i Krofta w walce o fotel szefa WTL wygrali z reżyserem teatralnym Konradem Dworakowskim ( jest szefem Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi) i aktorką i reżyserką teatralną Dorotą Bielską.

Cała czwórka od godz. 12 prezentowała się komisji, która po naradzie podjęła decyzję (pięć osób głosowało na korzyść duetu) w sprawie wyboru szefa teatru. A właściwie szefów, bo Janusz Jasiński ma objąć stanowisko dyrektora naczelnego teatru, a Jakub Krofta artystycznego.

Tandem Jasiński i Krofta będzie rządzić WTL od nowego sezonu. Na razie nie wiadomo, ile lat duet będzie kierować teatrem. Decyzję w tej sprawie ma podjąć prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Wiadomo natomiast, że nowy dyrektor artystyczny WTL planuje przeprowadzić się do Wrocławia i chce, żeby spektakle w teatrze w każdym sezonie były wystawiane pod innym hasłem tematycznym.

Pierwszemu sezonowi ma towarzyszyć hasło "Podróż dookoła świata". Przypomnijmy, od kiedy w styczniu tego roku Roberto Skolmowski odszedł z teatru po czterech latach (teraz jest szefem Opery i filharmonii Podlaskiej w Białymstoku), fotel szefa WTL stoi pusty.

W skład komisji oceniającej kandydatów na dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek weszli: Jarosław Broda - szef wydziału kultury we wrocławskim magistracie, Jerzy Pietraszek - zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, przedstawiciele związków zawodowych w Teatrze Lalek, czyli Agata Kucińska i Aneta Głuch-Klucznik, przedstawiciele ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Tomaszuk, założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin oraz Bożena Sawicka - naczelnik Wydziału Nadzoru nad Instytucjami Kultury, Wiesław Hejno i Henryka Korzycka ze Związku Artystów Scen Polskich.

Marta Wróbel
POLSKA Gazeta Wrocławska
8 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia