Czeka na nas wiele atrakcji!

25. Gliwickie Spotkania Teatralne

Co zobaczymy podczas pierwszych dni festiwalu?

Frankenstein

8 maja 2014 /czwartek/ godz. 20.00 - Scena Bajka-Kino Amok
National Theatre w Londynie (UK) - retransmisja HD

Laureat Oscara, twórca filmów "Trainspotting" i "Slumdog. Milioner z ulicy", powraca do korzeni - reżyserowania w teatrze.

"Frankenstein albo współczesny Prometeusz" - romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu Mary Shelley - uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum, stała się tematem wielu adaptacji filmowych, które w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki. Autor sztuki i reżyser przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu powieści, którą prawdopodobnie zainspirowała afera grabarzy z 1606 roku w miasteczku Frankenstein, czyli dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Widowiskowa adaptacja, z niesamowitą sceną "narodzin" monstrum, stawia pytanie o granice eksperymentów i moralne wybory naukowca, który powołał do życia potwora. Spektaklowi towarzyszy muzyka brytyjskiej grupy Underworld.

Czas trwania spektaklu: 2 godz. (bez przerwy)
Retransmisja z polskimi napisami.
Bilety: norm. 35 zł / ulg. 25 zł

Iwona, Księżniczka Burgunda

9 maja 2014 /piątek/ godz. 19.00 - scena GTM przy Nowym Świecie
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Następca tronu Książę Filip, na przekór konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną mało interesującą, milczącą i dość niemrawą. Jego kierowany kaprysem wybór napotyka opór całego dworu i determinuje ciąg nieprzewidzianych sytuacji. Iwona budzi wyrzuty sumienia, nienawiść, agresję. Samo jej istnienie prowokuje do coraz głupszych, wstydliwych zachowań, wydobywających na światło dzienne i demaskujących ludzkie słabości.

Gorzki humor Gombrowicza, wysmakowana warstwa wizualna autorstwa Agaty Dudy- Gracz, muzyka na żywo w wykonaniu Mai Kleszcz i Wojciecha Krzaka oraz znakomita obsada.

"Gombrowicza nie ma co poprawiać, ale można i należy Go doprawiać po swojemu. I na to odważnie zdobyła się Agata Duda-Gracz". /Magdalena Kuydowicz, "Zwierciadło"?

"Iwona, księżniczka Burgunda" w ujęciu Agaty Dudy-Gracz, to ostry spektakl pokazujący świat brutalny i pełen pozornych wartości". / Jan Bończa-Szabłowski, "Rzeczpospolita"/

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 20 min. (bez przerwy)
Bilety: I miejsca - 60 zł, II miejsca - 50 zł, III miejsca - 40 zł; Opcja "Student": 25 zł
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Agatą Dudą-Gracz, które poprowadzi Łukasz Drewniak. Wstęp wolny!

(-)
Materiał Teatru
7 maja 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...