Czekając na egzekucję

"Mary Stuart" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr Nowy w Poznaniu

O ostatnich godzinach życia Marii Stuart przed egzekucją w najnowszej premierze Teatru Nowego opowie Waldemar Zawodziński

Główną bohaterką sztuki "Mary Stuart" Wolfganga Hildesheimera jest XVI-wieczna szkocka królowa, która pretendowała do tronu Anglii. Oskarżona o zamach na życie Elżbiety I została stracona przez ścięcie. Na tragiczne losy Mary Stuart, od narodzin uwikłanej w coś, co dzisiaj nazwalibyśmy "wielką polityką", dzięki Hildesheimerowi możemy spojrzeć jednak z innej perspektywy. Kontekst historyczny ma znaczenie, ale najważniejsza jest samotna kobieta, która szykuje się na śmierć. Jej ostatnie godziny wypełnia krzątanina pokojówek, służących i asystentów egzekucji. Nagle to oni są ważni, a Maria staje się tylko eksponatem w tym krwawym spektaklu. Tak jak spektaklem była prawdziwa śmierć szkockiej królowej. Spektaklem absurdalnym i okrutnym - podobno kat musiał użyć topora trzykrotnie, a kiedy chciał pokazać tłumowi odciętą głowę, w ręce została mu peruka, a głowa potoczyła się po podeście.

"Mary Stuart" Wolfganga Hildesheimera w przekładzie Barbary Witek-Swinarskiej wyreżyseruje w Teatrze Nowym Waldemar Zawodziński, który jest też autorem adaptacji i scenografii. Tytułową postać zagra Bożena Borowska-Kropielnicka.

Sztukę Hildesheimera po raz pierwszy wystawiono 40 lat temu w Düsseldorfie, a wyreżyserował ją wtedy Konrad Swinarski. Sam Zawodziński także ma już w dorobku jedną inscenizację "Mary" - 14 lat temu wyreżyserował tę sztukę w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 roku życia.

Premiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Nowego w sobotę 13 listopada o godz. 19.

Michał Gradowski
cjg.gazeta.pl
12 listopada 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia