Człowiek i rzecz - ich wspólna egzystencja

"Dwa piachy" - wystawa Bronki Nowickiej - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera

W Szklarni od 6 lutego - wystawa Bronki Nowickiej - laureatki Nagrody Literackiej NIKE 2016 za książkę "Nakarmić kamień", reżyserki filmowej i teatralnej, absolwentki naszej Szkoły.
DWA PIACHY - Dokumentuję relacje łączące ludzi i rzeczy. Kolekcjonuję historie ich wspólnych egzystencji. Gromadzę przedmioty, obrazy przedmiotów i zogniskowane wokół nich wspomnienia. Za pomocą promieni X zaglądam do wnętrza rzeczy. Używam ich jako „wehikułów czasu” i narzędzi do otwierania ludzkiej pamięci. Najczęściej organizuję narracje wokół przedmiotów związanych z dzieciństwem i śmiercią – opowiadam o człowieku poruszającym się pomiędzy dwoma piachami.

*** Kolekcjonuję historie wspólnych egzystencji ludzi i rzeczy. Gromadzę przedmioty, obrazy przedmiotów i zogniskowane wokół nich wspomnienia. Za pomocą promieni X zaglądam do wnętrza rzeczy. Używam ich jako „wehikułów czasu" i narzędzi do otwierania ludzkiej pamięci. Najczęściej organizuję narracje wokół przedmiotów związanych z dzieciństwem i śmiercią – opowiadam o człowieku poruszającym się pomiędzy dwoma piachami.

*** video, obiekty, instalacje, rozmowy, monologi, historie

*** Świat rzeczy stanowi theatrum, w którym odbija się świat tego, co ludzkie. Interesuje mnie ludzkie - o nim chcę tworzyć. Jednak na pierwszoplanowego bohatera moich prac wybieram rzecz. Dlaczego?

Poczucie tragizmu wywoływane przez obrazy rzeczy bywa równie, jeśli nie bardziej, dojmujące niż to, które manifestuje się bezpośrednio przez ludzki los i śmiertelne ciało. Tragizm rzeczy zdaje się polegać na tym, że przedłuża ona czyjeś lub czegoś życie zaledwie o kilka kroków. Rzecz, która przeżywając swojego właściciela staje się jego reprezentantem, jak i rzecz, która w inny sposób utrwala minione, w końcu umiera. Zanim jednak materia zniszczy się i rozpadnie: pamięta, symbolizuje, uobecnia. Mówiąc o duchowym poprzez materialne, o żywym przez martwe; traktując rzecz jako bohatera częściej widocznego w materii dzieła niż człowiek - równorzędny bohater, mogę opowiadać o nim bez patosu wynikającego z bezpośredniości przedstawień.

Wernisaż wystawy Bronki Nowickiej, laureatki NIKE za „Nakarmić kamień", reżyserki, absolwentki Naszej Szkoły, artystki wizualnej i poetki, która relacje łączące ludzi i rzeczy dokumentuje słowem i obrazem już 6 lutego (poniedziałek) o godzinie 18.00.

(-)
Materiały PWSFTViT
6 lutego 2017
Portrety
Bronka Nowicka

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia