Człowiek jest paradoksem

"Guéckédou jest w Gwinei" - reż. Natalia Sołtysik - Dom Kultury Świt - 19 czerwca 2022, 19:00

Człowiek jest paradoksem. Nie jest szczęśliwy, gdy dostosowuje się do wymogów społecznych, żyjąc według cudzych zasad, ale nie potrafi również czerpać radości z tego, że na każdym kroku w pełni eksponuje swoją osobowość. Znalezienie w tym wszystkim „złotego środka" okazuje się najtrudniejszym zadaniem.

Rodzina. Konstelacje. Zależności i strategie przetrwania. Miłość do księdza, lęk przed siostrzaną bliskością, bycie przenikliwszym od własnego terapeuty, potrzeba bycia bohaterem, samotność, niespełnienie zawodowe i strach przed brakiem sensu – to wszystko motywy znane nie tylko z filmów. W naszej pracy warsztatowej nad scenami postanowiliśmy się przyjrzeć się takim tematom.

Spektakl ten jest pokazem pracy Studentów Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych, grupy EPSILON, po semestrze nauki. Powstał on podczas Scen, jednego z przedmiotów w ramach WSAD prowadzonego przez Reżyserkę, Natalię Sołtysik.

Miejsce: Dom Kultury Świt - ul. Wysockiego 11, Warszawa

Reżyseria i adaptacja:
Natalia Sołtysik - absolwentka filmoznawstwa UJ w Krakowie i Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w warszawskim Teatrze Współczesnym bardzo dobrze przyjętym spektaklem „Szafa"wg Mishimy Yukio, gdzie wyreżyserowała też później „Historię miłosną" wg J. L. Lagarce'a (listopad 2010). Zrealizowała także „Szarańczę" wg Bljany Srbljanović (Teatr Ateneum, Warszawa), a zaraz potem - w ramach dyplomu Wydziału Aktorskiego na krakowskiej PWST - „Mewę" Borysa Akunina.

Przedstawienie to zdobyło kilka nagród aktorskich na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2011 współpracowała z niezależnym Stowarzyszeniem TERAZ POLIŻ, czego wynikiem był spektakl „Transgiovanni" wg. "Dekameronu" Bocaccia. Realizowała czytania dla Instytutu Rumuńskiego, Teatru Rozmaitości w Warszawie i Teatru Nowego w Poznaniu. W rankingu miesięcznika „Teatr" Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi przez Jacka Sieradzkiego i Jacka Wakara została uznana za najciekawszy debiut.

Obsada:
Marcin Bąk
Weronika Komosa
Katarzyna Waraksa
Grzegorz Zięba
Aleksandra Kilczewska
Patrycja Paszkowska
Sandra Pracz-Kudrej
Andżelika Szeląg
Justyna Lechowicz
Maja Zofia Sanak
Wojciech Górski
Adrianna Choina
Anna Bocianiak
Szef WSAD: Piotr Filonowicz

Więcej informacji o Weekendowej Szkole Aktorskiej dla Dorosłych: https://warsztaty-teatralne.pl/wsad.html
2. Akt trzeci "Nory". Seans spirytystyczny na osiem kobiet i jednego mężczyznę
28 czerwca 2022, wtorek, godz. 19.00. Wstęp wolny.

"Akt trzeci Nory. Seans spirytystyczny na osiem kobiet i jednego mężczyznę"

Spektakl został zbudowany wokół trzeciego aktu „Domu lalki (Nory)" Henryka Ibsena, tekstu sprzed ponad 100 lat. Przyglądamy się klasycznemu dramatowi Ibsena z lekkiego dystansu i swobodnej kulturowej infiltracji. Używamy wielu narracji - literackich, dokumentalnych i intymnych. Czy decyzja bohaterki o odejściu od męża i dzieci była aktem odwagi czy szaleństwem? Czy może jednak postać Nory to personifikacja ducha czasu epoki Ibsena - wyraz rosnącej w siłę emancypacji kobiet? I należy ją rozpatrywać szerzej? Czy dzisiaj taka decyzja byłaby uważana za równie kontrowersyjną? Czy kobiety poznały siebie lepiej i korzystają swobodnie z wypracowanej niezależności? Jak silne są w nas mity i przeświadczenia? Akt trzeci "Nory" jest pretekstem do wielu pytań, ale też sytuacją, która okazuje się wciąż nieoczywista w obiektywnej ocenie.

Lokalizacja: Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1, Warszawa, termin: 28 czerwca 2022, 19:00

Adaptacja i reżyseria:
Natalia Sołtysik - absolwentka filmoznawstwa UJ w Krakowie i Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w warszawskim Teatrze Współczesnym bardzo dobrze przyjętym spektaklem „Szafa"wg Mishimy Yukio, gdzie wyreżyserowała też później „Historię miłosną" wg .J.L.Lagarce'a (listopad 2010). Zrealizowała także „Szarańczę" wg Bljany Srbljanović (Teatr Ateneum, Warszawa), a zaraz potem - w ramach dyplomu Wydziału Aktorskiego na krakowskiej PWST - „Mewę" Borysa Akunina.
Przedstawienie to zdobyło kilka nagród aktorskich na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W 2011 współpracowała z niezależnym Stowarzyszeniem TERAZ POLIŻ, czego wynikiem był spektakl „Transgiovanni" wg. "Dekameronu" Bocaccia. Realizowała czytania dla Instytutu Rumuńskiego, Teatru Rozmaitości w Warszawie i Teatru Nowego w Poznaniu. W rankingu miesięcznika „Teatr" Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi przez Jacka Sieradzkiego i Jacka Wakara została uznana za najciekawszy debiut.

Obsada:
Karolina Bończyk
Joanna Sołtysik-Kowalska
Anna Trzak
Marta Świątkowska
Jakub Baran
Julia Napora
Zuzanna Lewandowska
Paulina Kaczmarczyk
Ewa Mazgajska

Pokaz przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 roku życia. Zrealizowała go grupa spektaklowa Warsztatów Teatralnych Akademii Sztuki i Kultury. Więcej informacji o Warsztatach Teatralnych: http://www.warsztaty-teatralne.pl/

Ewa Mazgajska
Materiał organizatora
14 czerwca 2022

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia