Czułe wspomnień kolekcjonowanie

"Pamuk - Pamięć" - reż. Emre Koyuncuoglu - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Przedstawienie inspirowane twórczością noblisty Orhana Pamuka przygotowała na deskach "Kochanowskiego" Emre Koyuncuoglu. Premiera spektaklu "Pamuk-pamięć" na Dużej Scenie teatru Kochanowskiego w sobotę o 19.00.

Spektakl "Pamuk-pamięć" powstał na podstawie powieści "Muzeum niewinności" i innych dzieł autora, których bohaterem jest Stambuł. Inspiracji dostarczył także albumem "Niewinność przedmiotów". Z opolskimi aktorami przygotowała przedstawienie turecka reżyser Emre Koyuncuoglu i jej współpracownicy. Jak zapowiadają twórcy, "będzie to osobista wypowiedź artystyczna, sięgająca zarówno do mitów dzieciństwa Pamuka, jak i prywatnych wspomnień".

- Osobiste wspomnienia przeplatają się z fikcją literacką, świat wymyślony nieraz przekracza granice pamięci społecznej, klasowej, przenika do anonimowej pamięci zbiorowej - mówi Emre Koyuncuoglu. Turecka artystka przyznaje, że praca z międzynarodową ekipą nad tekstem Pamuka, który dla Turków jest tym, kim Proust dla Francuzów, była dużym wyzwaniem. Ekipie zależało przede wszystkim na uchwyceniu klimatu dzieła i przekazaniu jego walorów literackich.

- Głównym tematem jest to, jak czule kolekcjonuje on wspomnienia, pracuje z materią pamięci - mówi.

"Muzeum niewinności" to historia pierwszej miłości, najpiękniejszej i nieszczęśliwej.

Tłem wydarzeń i zarazem jednym z bohaterów tej kunsztownie opowiedzianej historii miłosnej jest rodzinne miasto autora, Stambuł.

Prapremiera przedstawienia odbyła się 4 czerwca na Istanbul Theatre Festival. Opolanie pokazali je tam w ramach obchodów 6oo-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją.

Przedstawienie zrealizowali: reżyseria, scenariusz -Emre Koyuncuoglu, scenografia i kolekcje - Yasemin Nur, muzyka - Cigdem Bo-rucu Erdogan. Obsada: Izabela Gwizdak, Judyta Para-dzińska, Ewa Wyszomirska, Sylwia Zmitrowicz, Mirosław Bednarek, Maciej Namysło, KrzysztofWrona.

Premiera polska odbędzie się w sobotę o godz. 19.00.

(-)
Materiał Teatru
31 stycznia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia