Czwartek w Loży Miłośników Opery

Warszawska Opewa Kameralna

6 marca 2014r. o g. 18.00 w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej odbędzie się wieczór Loży Miłośników Opery.

W programie spotkania Antenaci i potomkowie Rinalda, czyli krzyżowcy w operze - wykład Piotra Maculewicza, kolejny poświęcony twórczości Haendla. Spotkanie poprzedzi spektakle Rinaldo, które wystawi WOK w 14 i 15 marca.

Wystawienie w Warszawskiej Operze Kameralnej Rinalda G. F. Haendla to okazja, by przypomnieć, jak wiele europejska muzyka różnych epok zawdzięcza... wyprawom krzyżowym. To w dużej mierze dzięki nim do Europy przewędrowały liczne bliskowschodnie instrumenty, dostarczyły też one tematów średniowiecznym pieśniom sławiącym rycerskie cnoty oraz przez całe wielki inspirowały poetów, dramaturgów i pisarzy, a także - librecistów i kompozytorów.

W niezliczonych poświęconych krucjatom dziełach historyczne wydarzenia mieszały się z fikcją, legendą i baśnią. Postać Rinalda, zapożyczona przez librecistę Giacoma Rossiego z Jerozolimy wyzwolonej Tassa, pojawia się na muzycznej scenie nie tylko w operze Haendla, lecz także w wielu innych opracowaniach, także tych, których tytułową bohaterką była inna postać: urodziwa lecz groźna czarodziejka Armida.

Spotkanie będzie okazją nakreślenia szerokiego historycznego i literackiego kontekstu pierwszej opery Haendla dla Londynu, a za ilustrację posłużą nagrania dzieł z wielu epok - dzieł, których bohaterem był dzielny rycerz i zwodnicza czarodziejka.

Bilety na Lożę w cenie 5 zł do nabycia w kasie biletowej WOK.

 

Piotr Maculewicz
Materiał Teatru
4 marca 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...