Czwartkowe otwarcie muzyczne

32. Malta Festival Poznań: 2022-06-27 - 2022-07-03

Półmetek festiwalu za nami.

Wczorajszy dzień zaczął się od przepływu uczuć, przeczuć, energii... W parku im. F. Chopina ćwiczyliśmy Powięziowe flow, a dzieci kolejny raz sprawdzały Jak długo może trwać przytulenie? Po południu w parku na młodszych festiwalowiczów i festiwalowiczki czekały jeszcze warsztaty Feel Music, na których mogli rozwinąć swoje muzyczne umiejętności i sprawdzić się w rapie i reggae!

W kinie mogliśmy obejrzeć dwa zupełnie różne filmy, choć oba eksplorujące temat migracji. Wzruszająca Gra cieni to opowieść o młodych migrantach przekraczających kolejne granice, starając się dotrzeć do krajów Europy wolnej od wojen, głodu, przemocy. Na to liczą, ale rzeczywistość nierzadko okazuje się rozczarowująca... Tuż po Grze cieni rozpoczął się seans Düsseldorf, mon amour w reż. Luka Percevala opowiadający o mniejszości japońskiej w Düsseldorfie: o szkołach, restauracjach, barach karaoke i spotkaniach obu kultur.

W Teatrze Polskim mogliście obejrzeć Savannah Bay w reż. Józefa Opalskiego, U Przyjaciół Oddychaj inspirowane poezją Julii Fiedorczuk, a w Republice Sztuki Tłusta Langusta trzecią odsłonę wieczoru Secrets Shows from Berlin. W Starej Rzeźni Igor Shugaleev ciałem opowiedział przeszywającą, bolesną historię zatrzymań i tortur zadawanych przez białoruską policję. W czasie performansu, w geście solidarności, do artysty przyłączyli się widzowie, tworząc niezwykłą cielesną instalację.

Na pl. Kolegiackim usłyszeliśmy opowieść Yulii z Mariupola w ramach instalacji dźwiękowej Seven-second Pause Oleny Siyatovskiej. Do końca trwania festiwalu, codziennie o 19:30, będziemy mogli poznać kolejne historie ukraińskich kobiet. Następnie, również na pl. Kolegiackim, Grupa Bergamot w ramach flash mobu Lot/Flight starała się dokonać przechwycenia i reinterpretacji wynoszenia obywateli ze zgromadzeń przez policję, zamieniając ten gest we współobywatelski wyraz troski i wsparcia.

Wczoraj odbyły się dwie rozmowy: spotkanie z Andrzejem Sewerynem oraz – w programie Forum – rozmowa z Anną Dąbrowską i Myroslawą Keryk. Wieczorem w Auli Artis mieliśmy szansę obejrzeć energetyczny, niezwykły The Köln Concert – taneczną interpretację legendarnej płyty o tym samym tytule. A na zakończenie dnia na Wolnym Dziedzińcu UMP reżyser Wiktor Bagiński z zespołem zaprezentowali Narodziny wrogości, czyli eksplorację tematu inności, kształtowania własnego ja i tłumionych pragnień. Jednocześnie w klubokawiarni MY odbył się wernisaż Marii Redko Gdzie jest mój puszysty kocyk?, który zwieńczono białoruskim setem didżejskim.

A jak będzie dziś?

Jak zwykle rano czeka na nas rozgrzewka, ale tym razem dzieci i dorośli razem poćwiczą jogę rodzinną! Potem oczywiście odbędzie się Drugie śniadanie na trawie i zabawy w Strefie frajdy. Najpierw Andrzej Seweryn i Anna Cieślak przeczytają dla nas fragmenty Małego Księcia, potem odbędą się warsztaty Park plastyczny, podczas których stworzymy mozaikową mapę parku! A na Wolnym Dziedzińcu UMP performatywnym pokazem filmu i wystawą prac uczestniczek i uczestników zakończą się warsztaty Jak długo może trwać przytulenie?

W programie kina Muza są dziś trzy filmy, które przeniosą nas do zupełnie różnych miejsc. Najpierw obejrzymy Hedę, film opowiadający o czeczeńskiej uchodźczyni, która w ośrodkach dla uchodźców odnalazła nowy cel w życiu. Następnie Matongé o ostatnim biznesie prowadzonym przez białą osobę w afrykańskiej dzielnicy Belgii. A na koniec The Concealed City w reż. Luka Percevala – opowieść o nazistowskiej przeszłości miasta Linz, którego 14-kilometrową siatkę kanałów zbudowali więźniowie obozu koncentracyjnego Mauthausen. Jak mogły zostać zapomniane? Czy w ogóle można o nich zapomnieć? Jak przebaczyć, badać i dyskutować?

Performatywno-teatralna część dnia jest równie bogata. W programie czeka na nas Cuckoo – spektakl Jaha Koo o frustracji i samotności związanej z transformacją Korei Południowej, w który artysta wplata czułą opowieścią o własnym, prywatnym życiu. Tuż potem zaczyna się Chinampa Lab – projekt badający możliwości interakcji i komunikacji między roślinami, przedmiotami i ludźmi. W Republice Sztuki Tłusta Langusta gramy dziś Heartburn, czyli historię dwóch kobiet rozczarowanych obietnicami o równości płci. W Teatrze Polskim zespół zaprezentuje Deprawatora, a Barak Kultury Opowieści z pustyni: blask kaganka, czyli monodram teatralno-muzyczny ukazujący baśniowy świat Radżasthanu.

Czekają też na nas wystawy sztuki Lii i Andria Dostlievów Black on Prussian Blue w Domie oraz Gdzie jest mój puszysty kocyk? Marii Redko w klubokawiarni MY. To projekty wyłonione w ramach open calla No Title.

Nie zawiedzie nas dziś również obfity program muzyczny! Label 33 Records zaprezentuje showcase Juv33nalia. Na scenie zbudowanej w Tamie wystąpią artyści wydawnictwa – Audiofeels, Antoni Roker, Iksy, The Goldbricks, Spazebar i Searching for Management. Każdy z zespołów zaprezentuje swój najnowszy materiał. 30-minutowe koncerty będą przeplatane panelami dyskusyjnymi prowadzonymi przez Marcina Prokopa. Na Wolnym Dziedzińcu UMP wystąpi wyjątkowa, obsypana licznymi nagrodami kompozytorka i wokalistka Misia Furtak. Po koncercie zostańcie z nami, by potańczyć na silent disco!

W parku im. F. Chopina czeka na nas wieczorny koncert relaksacyjny przy dźwiękach tybetańskich mis, po którym zapraszamy na muzyczny wieczór poezji ukraińskiej Niech dla niej będzie twój śmiech i łzy, i wszystko aż do zatracenia..., podczas którego usłyszymy wiersze m.in. Wasyla Stusa, Wasyla Symonenki, Lesi Ukrainki, Liny Kostenko.

Tegoroczny festiwal jest już w połowie, ale my nie zwalniamy tempa!

Czytaj więcej

(-)
Zespół Malta Festival Poznań
30 czerwca 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...