Czy dorośliśmy do wyzwań twórcy Wesela?
Wyspiański Wyzwala 2 - Kraków 11- 12 listopada 2017W listopadzie powraca hasło Wyspiański Wyzwala, a wraz z nim pytanie, czy dorośliśmy do wyzwań jakie stawia przed nami twórca Wesela. W ciągu dwóch dni powstanie mapa wydarzeń tak różnych, jak różne były pasje i oblicza Stanisława Wyspiańskiego.
Odkrywajmy go na nowo i niestrudzenie, bo „zamarynowany' w tradycji szkolnych interpretacji, „upupiony" pomnikami i tablicami pamiątkowymi, „uhonorowany" kolejnym patronatem, nie przemówi do nas boleśnie i prawdziwie, pozostanie oswojony i bezpiecznie obojętny.
⦁ Stanisław Wyspiański „Bolesław Śmiały" reż. Paweł Świątek. Premiera 9 listopada 2017.
Śmiały władca versus święty męczennik.
Państwo versus Kościół.
Władza versus władza.
Bo czy aby na pewno biskup Stanisław tak bardzo różnił się od króla Bolesława Szczodrego, zwanego również Śmiałym? Czy nie jest tak, że obaj byli biznesmenami walczącymi o wpływy, broniącymi swojego interesu? Ich spór, który zakończył się morderstwem biskupa, wygnaniem króla i przejęciem władzy przez królewskiego brata – uświadamia nam, jak wiele Kościół w Polsce miał do powiedzenia w sprawach społecznych. Miał i nadal ma. Warto wiec zadać pytanie jakie znaczenie polityczne ma wpływ kościoła na wiernych?
Małopolski Ogród Sztuki, 11.XI godz.19.00, 12.XI godz.17.00
Bilety: N 45zł/ U 35 zł/ Wejściówki 15 zł
- „Zaginiony: Stanisław Wyspiański" – familijna gra miejska
UWAGA! 28 października 1907 roku zaginął Stanisław Wyspiański. Ostatnio widziany około godziny 22.30 przed wejściem służbowym do Teatru Miejskiego w Krakowie. Oddalił się w stronę Plant i od tej pory nikt go nie widział. W chwili zaginięcia ubrany był w ciemny surdut i długi płaszcz.
Znaki szczególne: nad wyraz szczupła postura, oczy błękitne, błędne spojrzenie, bujne wąsy. Ważne: artysta często cierpi na migreny i ma usposobienie choleryczne!
Wszystkie osoby, które mogłyby pomóc w poszukiwaniach artysty, prosimy o stawienie się 11.XI pod Teatrem Miejskim (obecnie Teatrem im. Juliusza Słowackiego). Za pomoc w odnalezieniu przewidziana nagroda!
Start 11.XI pod Teatrem im. J. Słowackiego, pl. Św. Ducha 1
2 tury: godz. 12.00 i 13.30
W każdej turze do zabawy zaprosimy 10 grup (w każdej grupie 3-6 osób)
Zapisy: Biuro Rezerwacji Biletów 9.00-16.00 tel 12.424 45 25; 12 424 45 28
Wstęp wolny!
- „Wyspiański/Zbudź się, Polaku" – prezentacja książki przygotowanej przez Teatr im. J. Słowackiego wraz z wydawnictwem słowo/obraz terytoria pod redakcją Piotra Augustyniaka.
Prowadzenie prof. Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski
Wyspiański jest ideą, która pozwala zrozumieć polskie zawikłanie, oraz wstrząsającym apelem, by stawić mu czoła inaczej niż w publicystyczno-komentatorskiej paplaninie czy okazjonalnej społecznej mobilizacji. Wyspiański proponuje w to miejsce długi proces przepracowania, który ma wyprowadzić polską tożsamość z jej śmiertelnie groźnego zapętlenia. Książka, którą prezentujemy jest zapisem pięciu pierwszych spotkań z cyklu „Sztuka myślenia" w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. Wybitni polscy intelektualiści zmagają się z pytaniem o Polskę, Wyspiańskiego i współczesną sytuację społeczno-tożsamościową. Wspiera ich w tym teatralny performans i zaangażowana w rozmowę publiczność.
11.XI, godz. 18.30
Westybul Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Wstęp wolny!
- Sztuka Myślenia – Jak wyrwać się z objęć Thanatosa?
Gość: Agata Bielik-Robson
„Czy śmierć będzie nowym bogiem Polaków?" – to tytuł eseju Agaty Bielik-Robson i jeden z istotnych wątków jej refleksji nad polską sytuacją społeczno-tożsamościową, w której fascynacja grobowcami urojonej wielkości i apoteoza bohaterskiej śmierci łączą się z polityczną autodestrukcją i nienawiścią wzajemną. Wspólnie z naszym gościem pochylimy się nad tym problemem w kontekście twórczości Stanisława Wyspiańskiego, który przed ponad wiekiem jako jeden z pierwszych pisał o tym, że fascynacja śmiercią i uzależnieniu od niej stanowi klucz do polskiego myślenia i działania.
11.XI, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
Duża Scena
Wstęp 5 zł
- Krakowski Salon Poezji – „Bądź jak meteor", wiersze i listy Stanisława Wyspiańskiego
Przenikanie poezji z tym, co zdawać się może zwykłe, codzienne – z korespondencją. Jednak zarówno wiersze jak i listy Wyspiańskiego cechuje duża emocjonalność, nerw wrażliwości i czujności, sugestywne oddziaływanie na wyobraźnię. Przesłanie poezji Wyspiańskiego jest niezwykłe, w każdym niemal wierszu mamy napięcie między śmiercią a życiem, rozczarowaniem a nadzieją, triumfem ducha a słabością ciała. Tą amplitudę najlepiej jest w stanie oddać muzyka. Wiersze Wyspiańśkiego i napisane do nich kompozycje Andrzeja Bonarka zostaną zaprezentowane przez naszych aktorów: Agnieszkę Judycką, Karolinę Kazoń, Ewelinę Przybyłę, Daniela Malchara, Rafała Szumerę i Tadeusza Ziębę. A listy?
Listy zostaną odczytane i wyszeptane...
12.11, godz.12.00
Scena Miniatura,
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru
- Wyspiański Wyzwala patanowska/szydłowski/roszkowski/brzyk/świątek/warsicka/dj mr krime
Wielki dramat, dialogujący z nim wspaniali twórcy, na scenie nieomal cały zespół Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego! Wyspiański Wyzwala to teatralna podróż, maraton, to siedem mini-projektów, instalacji, koncertów tworzących labirynt poszukiwań wokół arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego Wyzwolenie. To zaskakujące, wielopłaszczyznowe spojrzenie na sztukę, na artystę, na czasy, w których przychodzi nam żyć i tworzyć. Z czego musimy – jeśli musimy – się wyzwalać? Co powinniśmy wyzwolić w sobie?
12.XI, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Bilety: N 65 zł/ U 45 zł/ Wejściówki 15 zł