Czy gadżety przyciągają miłość?

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

Teatr Lalek Banialuka, od 1966 roku organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, również podczas tegorocznej edycji przedstawi poza konkursem swoje spektakle.

26. edycję Festiwalu zainauguruje przedstawienie "Sen nocy letniej "w reżyserii Mariána Pecki, z muzyką Roberta Mankoveckiego, z lalkami i kostiumami Evy Farkašovej i dekoracjami Pavola Andraško. Spektakl, którego premiera miała miejsce 19 kwietnia 2013 roku otrzymał w marcu br. Złotą Maskę w kategorii najlepszego Spektaklu dla Młodych Widzów. Szekspirowska historia rozegrana w świecie na pół realnym, na pół fantastycznym ukazuje losy bohaterów, którymi zawładnęły tajemnicze i podstępne siły miłości i zazdrości. Na scenie można zobaczyć 13 aktorów nie tylko w żywym planie, ale również jako animatorów pacynek, marionetek i innych form lalkowych różnych rozmiarów.

Festiwal zakończy natomiast prezentacja najnowszego spektaklu z repertuaru Teatru Lalek Banialuka - "Pierścienia i róży". Przedstawienie wyreżyserowane przez Pawła Aignera, z oryginalną scenografią Pavla Hubički, energetyzującą choreografią Karoliny Garbacik i z piękną muzyką Zbigniewa Karneckiego do piosenek Macieja Wojtyszki daje nowe życie XIX-wiecznemu tekstowi angielskiego pisarza, dziennikarza i satyryka - Williama Thackeraya. Przygody księcia Lulejki, księżniczki Angielki, Czarnej Wróżki, Gburii-Furii i innych szalonych bohaterów pod warstwą komizmu sytuacyjnego, skłaniają do zadania sobie istotnych pytań: Czy aby na pewno po to, by szczerze kochać potrzebujemy otaczać się gadżetami dodającymi nam splendoru? Amulety, drobne przedmioty rzekomo przynoszące szczęście, czarodziejskie figurki - czy naprawdę przyciągają miłość? A może nie potrzebujemy uciekać się do żadnej magii, tylko wystarczy cierpliwie i wytrwale przeżyć trudne chwile odtrącenia wpisane w nasze życie, by potem zakosztować szczęścia przy boku drugiej, życzliwej nam osoby?

W piątek 23 maja będzie można również zobaczyć "Małą Syrenkę" - spektakl cieszący się dużą popularnością, który w repertuarze Banialuki jest od lutego 2013 roku. Jest to jedna z ostatnich realizacji zmarłego w czerwcu ubiegłego roku wybitnego czeskiego reżysera - Petra Nosálka. I znowu bohaterowie dwóch światów (jak w "Śnie nocy letnie"j) - tym razem morskiego i ludzkiego spotykają się, by opowiedzieć o miłości i o tym, co w niej najważniejsze - o poświęceniu i przezwyciężeniu egoizmu.

Słowem Teatr Lalek Banialuka, prezentując na Festiwalu własne spektakle przedstawia swój głos w ważnych kwestiach - stawia pytania, nie udzielając jednoznacznych odpowiedzi, bawi, ale także zmusza do refleksji, angażuje widza w atrakcyjną fabułę, dbając jednocześnie o wysoką jakość prezentowanych treści.

(-)
Materiał Festiwalu
22 maja 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...