Czy obrażono Jezusa i polską flagę?

"Naše nasilje i vaše nasilje" (Nasza przemoc i Wasza przemoc) - reż. Oliver Frljić - Zürcher Theaterspektakel i Chorwacki Teatr Narodowy

Sześć lat śledztwa. Nadal nie wiadomo, czy w bydgoskim teatrze obrażono Jezusa i polską flagę. Wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, czy podczas Festiwalu Prapremier w 2016 roku doszło do znieważenia Jezusa Chrystusa i flagi polskiej.

Śledztwo w sprawie kontrowersyjnego spektaklu w Bydgoszczy zostało wszczęte w październiku 2016 roku. Chodzi o sztukę w reżyserii Olivera Frljicia „Nasza przemoc, wasza przemoc", którą można było obejrzeć podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier. Tuż po spektaklu do prokuratury wpłynęło aż osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa.

Skandal wybuchł po recenzji spektaklu w lokalnej prasie i publikacji toruńskiej posłanki Anny Sobeckiej z PiS.

To ona po spektaklu napisała list otwarty do dyrektora Teatru Polskiego. Nazywa w nim spektakl „obrzydliwym i wulgarnym przedstawieniem, w którym autor obraził miliony Polaków i katolików". Domagała się przeprosin i zapewnienia, że zostaną podjęte działania, by więcej nie dopuścić do „tak skandalicznych sytuacji". Pismo skierowała do wiadomości ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Doniesienie w tej sprawie złożył także Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Nowak zawiadomił prokuraturę, że doszło do znieważenia Jezusa Chrystusa i flagi polskiej.

Sprawę wyjaśnia od blisko sześciu lat prokuratura Bydgoszcz-Północ. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. - Co jakiś czas monitujemy stronę bałkańską, jak dotąd nie otrzymaliśmy pomocy prawnej z ich strony - nie kryje Dariusz Bebyn, szef prokuratury Bydgoszcz-Północ. - Śledztwo ze względów proceduralnych jest zawieszone. Otrzymaliśmy polecenie przesłuchania świadków. Na miejscu przesłuchaliśmy ówczesnego dyrektora Teatru Polskiego i aktorów - dodaje Bebyn.

Problem w tym, że zeznania musi także złożyć reżyser i jego aktorzy. – Wszyscy pochodzą z krajów bałkańskich, występują na deskach teatrów w różnych miejscach na świecie. Poprosiliśmy o pomoc prawną w tej sprawie Słowenię i cierpliwie czekamy, jak dotąd nikt nam nie opowiedział - mówi prokurator Bebyn.

Na polecenie prokuratury spektakl analizowali już biegli i uznali, że treść sztuki nie obraża uczuć religijnych.

Małgorzata Czajkowska
Gazerta Wyborcza Bydgoszcz
24 września 2022
Portrety
Oliver Frljić

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia