Czy zastane mury zaczną pękać?

"Tajemniczy ogród" - reż. Katarzyna Szyngiera - Wrocławski Teatr Współczesny

Spektakl wg powieści Frances Hodgson Burnett przygotowują Katarzyna Szyngiera (reżyseria) i Agnieszka Jakimiak (dramaturgia). Premiera 17 maja.

Uczymy się szybko i bezrefleksyjnie, błyskawicznie zdobywamy wiedzę o regułach rządzących światem, o zasadach obowiązujących w społeczeństwie, o jednostkowych relacjach. Nie wiemy co potrafimy, skąd coś wiemy, jak się tego nauczyliśmy, kto podzielił się z nami informacją, jak to się stało, że nagle zaczęliśmy tak świetnie funkcjonować w narzuconym systemie. Nie wiemy, kim jesteśmy i nie wiemy dlaczego takimi się staliśmy.

Mary prosto z Indii trafia do Anglii, świata posługującego się innym językiem i nowymi dla niej zasadami. W tym domu nie jest przytulnie, ten dom przypomina zamek strachów, w którym na każdym rogu czyha nowe wyzwanie, kolejna tajemnica, odmienna gra. Zabawa wedle nieznanych reguł jest ryzykowna, ale jakie konsekwencje może mieć ich ujawnienie? Mary patrzy inaczej i inaczej rozumie - czy jej dystans może wywrócić ten świat na opak, sprawić, że zastane mury zaczną pękać?

Katarzyna Szyngiera - studentka V roku Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Spektakl dyplomowy "Sferia" zrealizowała we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej na ostatniej kondygnacji parkingu galerii handlowej. W ramach 21. Malta_festival w popadającej w ruinę przestrzeni przedwojennego szpitala psychiatrycznego w Owińskach przygotowała spektakl "Autobus jedzie". W koprodukcji krakowskiej PWST oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowała spektakl "Przypisy do Powstania" w ramach obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania. Autorka akcji performatywnych, m.in. w warszawskim klubie Plan B: "Bajka spekulatywka", "Bukowski Show", "Kwadrofonia". Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze AT w Warszawie. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w ramach cyklu 'wtw://strefy_kontaktu_kajzar zrealizowała czytanie performatywne tekstów Helmuta Kajzara pod tytułem "nie ma nikogo bez niczego".

(-)
Materiał Teatru
9 maja 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia