Czytanie Eurypidesa w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Projekt czytań "Toksyczna rodzina antyczna"

Teatr Dramatyczny zaprasza 21 stycznia o godzinie 19:00 na czytanie dramatu Eurypidesa "Dzieci Heraklesa" w cyklu "Toksyczna Rodzina Antyczna".

Czytanie reżyseruje Krzysztof Rekowski, w dyskusji po czytaniu wezmą udział dr Agnieszka Jarzyńska-Bućko, prof. Zbigniew Kadłubek i dr Cezary Żechowski. Wstęp wolny.

"Eurysteusz, który całe życie spędził w strachu przed Heraklesem, lęka się teraz potomstwa, możliwych mścicieli, więc ich chce wyniszczyć i pozabijać. Wygnał już dzieci z ojcowskiej Trachiny, korzystając z potęgi Argos, w którym włada; wzbrania ich teraz przyjąć innym państwom Hellady i żąda wydania Heraklidów na śmierć. Tułająca się gromadka wygnańców przybywa wreszcie do Maratonu w Attyce, królestwa synów Tezeusza, który był przyjacielem ich ojca. Heraklidzi szukają pomocy Tezeidów". /ze wstępu Jerzego Łanowskiego/.

Projekt czytań "Toksyczna rodzina antyczna" przedstawia dwa podstawowe mity które były eksploatowane w tragedii greckiej - tebański i trojański - w kontekście związków rodzinnych.

***

Występują:

IJOLAOS - Przemysław Bluszcz

HEROLD Z ARGOS - Mariusz Drężek

CHÓR STARCÓW MARATOŃSKICH ( w 1 osobie) - Zdzisław Wardejn

DEMOFONT, WŁADCA ATEN - Andrzej Szeremeta

MAKARIA, CÓRKA HERAKLESA - Weronika Nockowska

SŁUGA HYLLOSA - Mateusz Witczuk

ALKMENA, MATKA HERAKLESA - Elżbieta Kijowska

POSŁANIEC, SŁUGA ALKMENY - Damian Łukawski

EURYSTEUS - Maciej Szary

(-)
Materiał Teatru
19 stycznia 2013

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia