Czytanie i omawianie dramatu współczesnego

„Pawi tren" Iwony Korszańskiej w reżyserii Pawła Świątka

Centrum Dramatu Najnowszego zaprasza na czytanie i omawianie jednego z najciekawszych debiutów dramatopisarskich ostatnich lat – „Pawiego trenu" Iwony Korszańskiej. Reżyserią zajął się Paweł Świątek, wystąpią aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Pola Błasik, Agnieszka Kościelniak, Marta Waldera, Krzysztof Piątkowski, Tadeusz Zięba. Poniedziałek, 27 lutego godzina 19:00.

Nogale, pawiany płaszczowe, norniki bure, amfipriony, żółwie i paw. Surowe warunki życia, walka o przetrwanie, walka o spełnienie. Czułość i przemoc. Jak środowisko wpływa na życie intymne bohaterów? Zakorzeniony w etnologicznym konkrecie „Pawi tren" tworzy niepokojący obraz zwyczajów godowych i życia rodzinnego. Zwierząt czy ludzi?

„Pawi tren" znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku, został opublikowany w „Dialogu" (06/2016) i zrealizowany w formie słuchowiska przez Program 3 Polskiego Radia w reżyserii Mateusza Pakuły (2017).

Reżysersko czytanie przygotował Paweł Świątek - gwiazda reżyserii młodego pokolenia - doceniony za takie spektakle jak "Paw królowej" w krakowskim Teatrze Starym, czy ostatnio "Książę niezłomny" w Teatrze Jaracza w Łodzi. Autorka dramatu i reżyser będą obecni na spotkaniu i będzie można z nimi porozmawiać.

Centrum Dramatu Najnowszego to nowy, całoroczny projekt Teatru Słowackiego, w ramach którego odbywają się warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów autorów polskich i zagranicznych. To laboratorium nowych tekstów dla teatru, miejsce testowania potencjału współczesnych dramatów i szerzej – scenariuszy teatralnych: hybrydowych adaptacji, multikompilacji i innych. To przestrzeń badania machiny tekstu, która może stać się trampoliną do stworzenia pełnowymiarowego spektaklu. Może, ale nie musi. CDN zaprasza do uczestniczenia w tej otwartej formule widzów, którzy będą mogli uczestniczyć w procesie twórczym, dodać coś od siebie, rozmawiać z artystami na ważne tematy zawarte w omawianych tekstach.

Wstęp na czytania kosztuje 5 zł, wejściówki są do odbioru w kasie Teatru Słowackiego lub bezpośrednio przed czytaniem.

(-)
Materiał Teatru
22 lutego 2017

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...