Czytanie "Marvina" Marty Guśniowskiej

Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Czytanie tekstu, który otrzymał główną nagrodę w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży już 26 września na Scenie Wspólnej w Poznaniu.

Tytułowy bohater jest dinozaurem, którego spokojne życie skończyło się w chwili, gdy usłyszał od lekarza, że jako przedstawiciel swojego gatunku jest skazany na wyginięcie. Od tej pory zamartwia się i nic nie sprawia mu radości, co więcej – pojmuje, że nie ma nikogo, kto mógłby opłakać jego stratę. Zamieszcza więc w gazecie anons z informacją, że poszukuje przyjaciela „na śmierć i życie". Na ogłoszenie odpowiada żółw Finn – przedstawiciel jednego z najdłużej żyjących gatunków zwierząt, który co prawda nie boi się śmierci, ale jednocześnie nie może znieść myśli o samotności...

W sztuce pojawia się wiele wątków, które w zależności od interpretacji mogą okazać się w niej najważniejsze. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni, ale także afirmacja życia i umiejętności czerpania radości z każdej jego chwili. To wreszcie ilustracja tezy, według której nasze życie trwa dopóki, dopóty istniejemy w pamięci najbliższych.

Czytanie odbywa się w ramach projektu Scena Czytana Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Scena Czytana to cykl prezentacji najnowszych sztuk teatralnych w formie czytanej przez zawodowych aktorów. Centrum Sztuki Dziecka powołało ją w roku 2005, zapraszając dzieci i młodzież poznańskich szkół na spotkania z autorami oraz ich tekstami o aktualnej i ważnej dla młodych ludzi problematyce. Teksty pochodzą z zeszytów Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Konkursów na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Marta Guśniowska
Marvin
Czytają: Andrzej Lajborek, Michał Grudziński, Paweł Hadyński, Łukasz Chrzuszcz
Opieka reżyserska: Marta Guśniowska
26 września 2016, godz. 18.00
Czytanie dla widzów powyżej 10 roku życia
Po czytaniu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Krzysztof Cicheński z Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk UAM.

Opis sztuki w Internetowym Katalogu Współczesnych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży

(-)
Materiał organizatora
27 września 2016

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia