Czytanie na Scenie

„aby ci o tym donieść" („escaped alone") Caryl Churchill w reżyserii Remigiusza Brzyka w Centrum Dramatu Najnowszego

W najbliższym CDN zobaczymy i omówimy najnowszy dramat Caryl Churchill, brytyjskiej dramatopisarki, autorki głośnej w Polsce adaptacji „Love and information" w reżyserii Moniki Strzępki. Najbliższe czytanie na Scenie Miniatura wyreżyseruje Remigiusz Brzyk, wystąpią aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Pola Błasik, Karolina Kamińska, Ewelina Przybyła i gościnnie Lena Schimscheiner. Poniedziałek, 20 marca, godzina 19:00.

Cztery siedemdziesięcioletnie kobiety spotykają się w letnie popołudnie, by napić się herbaty, poplotkować, ponarzekać, pośmiać się, powspominać... i snuć wizje końca świata. „aby ci o tym donieść" to najnowszy tekst Caryl Churchill (teraz równolatki swoich bohaterek), która w swoich dalekich od realizmu sztukach często eksploruje temat kobiet, a także władzy i polityki.

W Polsce było wystawianych sześć jej sztuk, w tym „Top girls" w 1992 roku w Teatrze im. J. Słowackiego (reż. Katarzyna Deszcz), a wspomniane wcześniej „Love and information", spektakl dyplomowy wrocławskiej PWST w reżyserii Moniki Strzępki stał się hitem, który wszedł do repertuaru Teatru Polskiego.

Najbliższe czytanie performatywne przygotował Remigiusz Brzyk, ceniony i wielokrotnie nagradzany reżyser, który znany jest z wnikliwie portretujących rzeczywistość spektakli m.in. : „Czarownice z Salem", „Brygada szlifierza Karhana", „Korzeniec", „Koń, kobieta i kanarek". Ostatnio dla Teatru im. J. Słowackiego zrealizował spektakl „Teatr w Krakowie. Prolog". Tłumaczenia dramatu dokonała Małgorzata Semil.
Po czytaniu zapraszamy na omówienie i dyskusję z realizatorami,

Centrum Dramatu Najnowszego to nowy, całoroczny projekt Teatru Słowackiego, w ramach którego odbywają się warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów autorów polskich i zagranicznych. To laboratorium nowych tekstów dla teatru, miejsce testowania potencjału współczesnych dramatów i szerzej – scenariuszy teatralnych: hybrydowych adaptacji, multikompilacji i innych. To przestrzeń badania machiny tekstu, która może stać się trampoliną do stworzenia pełnowymiarowego spektaklu. Może, ale nie musi. CDN zaprasza do uczestniczenia w tej otwartej formule widzów, którzy będą mogli uczestniczyć w procesie twórczym, dodać coś od siebie, rozmawiać z artystami na ważne tematy zawarte w omawianych tekstach.

Wstęp na czytania kosztuje 5 zł, wejściówki są do odbioru w kasie Teatru Słowackiego lub bezpośrednio przed czytaniem.

(-)
Materiał Teatru
14 marca 2017
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...