Czytanie na Scenie

„aby ci o tym donieść" („escaped alone") Caryl Churchill w reżyserii Remigiusza Brzyka w Centrum Dramatu Najnowszego

W najbliższym CDN zobaczymy i omówimy najnowszy dramat Caryl Churchill, brytyjskiej dramatopisarki, autorki głośnej w Polsce adaptacji „Love and information" w reżyserii Moniki Strzępki. Najbliższe czytanie na Scenie Miniatura wyreżyseruje Remigiusz Brzyk, wystąpią aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Pola Błasik, Karolina Kamińska, Ewelina Przybyła i gościnnie Lena Schimscheiner. Poniedziałek, 20 marca, godzina 19:00.

Cztery siedemdziesięcioletnie kobiety spotykają się w letnie popołudnie, by napić się herbaty, poplotkować, ponarzekać, pośmiać się, powspominać... i snuć wizje końca świata. „aby ci o tym donieść" to najnowszy tekst Caryl Churchill (teraz równolatki swoich bohaterek), która w swoich dalekich od realizmu sztukach często eksploruje temat kobiet, a także władzy i polityki.

W Polsce było wystawianych sześć jej sztuk, w tym „Top girls" w 1992 roku w Teatrze im. J. Słowackiego (reż. Katarzyna Deszcz), a wspomniane wcześniej „Love and information", spektakl dyplomowy wrocławskiej PWST w reżyserii Moniki Strzępki stał się hitem, który wszedł do repertuaru Teatru Polskiego.

Najbliższe czytanie performatywne przygotował Remigiusz Brzyk, ceniony i wielokrotnie nagradzany reżyser, który znany jest z wnikliwie portretujących rzeczywistość spektakli m.in. : „Czarownice z Salem", „Brygada szlifierza Karhana", „Korzeniec", „Koń, kobieta i kanarek". Ostatnio dla Teatru im. J. Słowackiego zrealizował spektakl „Teatr w Krakowie. Prolog". Tłumaczenia dramatu dokonała Małgorzata Semil.
Po czytaniu zapraszamy na omówienie i dyskusję z realizatorami,

Centrum Dramatu Najnowszego to nowy, całoroczny projekt Teatru Słowackiego, w ramach którego odbywają się warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów autorów polskich i zagranicznych. To laboratorium nowych tekstów dla teatru, miejsce testowania potencjału współczesnych dramatów i szerzej – scenariuszy teatralnych: hybrydowych adaptacji, multikompilacji i innych. To przestrzeń badania machiny tekstu, która może stać się trampoliną do stworzenia pełnowymiarowego spektaklu. Może, ale nie musi. CDN zaprasza do uczestniczenia w tej otwartej formule widzów, którzy będą mogli uczestniczyć w procesie twórczym, dodać coś od siebie, rozmawiać z artystami na ważne tematy zawarte w omawianych tekstach.

Wstęp na czytania kosztuje 5 zł, wejściówki są do odbioru w kasie Teatru Słowackiego lub bezpośrednio przed czytaniem.

(-)
Materiał Teatru
14 marca 2017
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...