Czytanie performatywne

"Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły - Lena Frankiewicz - Teatr Polski we Wrocławiu

W Teatrze Polskim 21 kwietnia kolejne czytanie - tym razem sztuki Mateusza Pakuły "Mój niepokój ma przy sobie broń". Wstęp wolny.

Jeśli pisanie, a zwłaszcza praktyka dramatopisarska, ma stanowić zapis jakiegoś uniwersalnego doświadczenia, trudno wśród twórców młodego pokolenia o autora trafniej niż Mateusz Pakuła diagnozującego kondycję człowieka ponowoczesnego. Autora konsekwentnie i bezlitośnie tropiącego oraz obnażającego motywacje, lęki i fantazmaty kształtujące wybory, działania oraz charakter uczestnictwa w świecie pokolenia użytkowników zglobalizowanej, homogenicznej i zmediatyzowanej rzeczywistości.

Główna postać dramatu - Guliwer - stanowi w istocie pewną konstrukcję myślową, ikonę; w kolejnych światach materializuje się, przywdziewając postać któregoś z mieszkańców odwiedzanej krainy. Choć z wewnątrz i z bliska, to jednak zazwyczaj biernie śledzi rozwój wypadków, przyglądając się mu podobnie jak my - z perspektywy uprawiającego zapping telewidza.

Snujący się właściwie bez żadnego celu, trwoniący swój czas na przyglądanie się technologicznie spreparowanym obrazom - oto prawdziwy bohater naszych czasów - wskazuje Pakuła. Oto najpoważniejsza z diagnoz, bo opisująca nie tylko relację odbiorcy z tekstem czy szerzej - z kulturą - która staje się współcześnie maszyną poznania, ale i naturą naszego uczestnictwa w rzeczywistości przestającej istnieć obok obrazów, a coraz częściej stającej się obrazem.

21 kwietnia, godz. 19, Scena Kameralna, ul. Świdnicka 28

czytają: Agnieszka Kwietniewska, Katarzyna Strączek, Janka Woźnicka, Adam Cywka, Andrzej Kłak, Rafał Kronenberger

Wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru
18 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia