Czytanie performatywne w BECEK-u

"Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" - Teatr Ósmego Dnia

W niedzielę (14. kwietnia) o godzinie 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "HartOFFanie Teatrem". Tym razem swój spektakl (czytanie performatywne) pt. „Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" przedstawi Teatr Ósmego dnia - będzie to pierwsza prezentacja projektu na Śląsku. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z jego twórcami. Bilety dostępne w kilku wariantach cenowych: grupowy (grupy zorganizowane powyżej 10 osób) 15 zł; ulgowy 20 zł; normalny 25 zł .

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

Teatr Ósmego Dnia to najsłynniejsza polska grupa teatralna wywodząca się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. W czasach komunizmu zespół stanowił ikonę opozycji demokratycznej. Żaden polski teatr nie doświadczył tylu represji co Ósemki. Za przedstawienia kontestujące totalitarną rzeczywistość został ukarany zakazem występów, odebrano im salę.     W latach 80. członkowie zespołu zdecydowali się na emigrację. Dziś "Ósemki" to zespół - legenda, symbol teatru zaangażowanego, pulsującego rytmem najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. To zespół, który kształtował i nadal kształtuje obraz tego nurtu artystycznego, jego filozofię i szczególne zasady etyczne. "Ósemki" stały się też jedną z głównych grup swojego nurtu w Europie. Becek miał przyjemność gościć zespół już kilkakrotnie, a bytomscy widzowie z pewnością pamiętają m.in. niezwykłe plenerowe spektakl tego zespołu - „Arkę" czy też prezentowany w ramach festiwalu TEATROMANIA 2008 "Czas Matek".

„Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" to najnowszy projekt Teatru Ósmego Dnia, eksperyment teatralny w drodze od czytania do spektaklu. Inspiracją do powstania scenariusza stały się informacje prasowe o rosnącej liczbie anonimów, a także lektura książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo i usiłowała je rzetelnie skomentować, zrozumieć i prześwietlić skłonność społeczeństwa do donosicielstwa.

Twórcy przedstawienia wykorzystując donosy z czasów wojny oraz współczesne anonimy, nadsyłane m.in. do Urzędu Skarbowego, obnażają ludzką zawiść, pytają, co  popycha nas w stronę donosicielstwa, upodlenia drugiego człowieka. Teksty, które wykorzystują niejednokrotnie wydają się zabawne, ale aktorzy opowiadają też o tym, jak pozornie błaha notatka może skutkować straszliwym ludzkim dramatem.

(-)
Materiał organizatora
6 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia