Czytanie sztuki Elżbiety Chowaniec u Norwida

"Cipelajda" - reż. Adam Biernacki - Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze

W najbliższą środę (12 marca) o godz. 18.00 we foyer Teatru im. Norwida będzie można zapoznać się z kolejnym współczesnym dramatem. Tym razem "Cipelajda" pióra Elżbiety Chowaniec. Reżyseruje Adam Biernacki.

Po "Końcu świata w Deer's Hill City" Marii Wojtyszko pod opieką reżyserską Jakuba Krofty, w ramach XLIII edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, "Pokoleniu trzy zera" Zuzanny Bućko oraz "Grande Papa" Maliny Prześlugi, w Teatrze im. Norwida odbędzie się kolejne czytanie dramatu - "Cipelajda" Elżbiety Chowaniec w reż. Adama Biernackiego.

Sztuka "Cipelajda" Elżbiety Chowaniec znalazła się obok 57 autorów zakwalifikowanych do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Pewnego dnia wczesnym rankiem mama, tata i córka stają na progu szpitala. Zwykłe badania mamy płynnie przechodzą w długi pobyt we wspaniałym współczesnym lazarecie! Od tej pory, niczym w zwariowanej czeskiej komedii, rozpoczyna się komediodramat o chorobie, bliskości, miłości i przyspieszonym kursie oswajania umierania. "Nikt nas śmierci nie uczy" mogłaby powiedzieć tytułowa Cipelajda, gdyby jej się chciało popaść w patetyczny ton.

W historii Elżbiety Chowaniec w równym stopniu ze śmiercią nie radzą sobie najbliżsi chorej, jak i personel medyczny szpitala. Nikt nie potrafi o tym rozmawiać, nie ma ustalonych norm, lub chociaż obyczajów, jak to jest "umierać się" lub "umierać kogoś".

"Cipelajda" to także dramat o tym, co trzeba zrobić, żeby umierając do końca pozostać człowiekiem. I jaką pizzę trzeba kupić, by anestezjolog mógł świetnie wykonać swoją robotę No czeski film!

Elżbieta Chowaniec (rocznik 1982), dramatopisarka i absolwentka Szkoły Laboratorium Dramatu, scenopisarstwa w Katowickiej Szkoły Filmowej w łódzkiej "Filmówce" oraz wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako asystent reżysera, II reżyser, kierownik produkcji przy filmach krótkometrażowych, fabularnych i serialach. Od roku 2006 dziennikarka ze specjalizacją filmową (Film&TvKamera, FilmPRO). Uczennica Laboratorium Dramatu w Warszawie. Uczestniczyła w warsztatach dramatopisarskich, m.in. z Nikolajem Koladą, Markiem Ravenhillem czy Iwanem Wyrypajewem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2009). Debiutowała sztuką "Gardenia" (prapremiera w reż. Aldony Figury odbyła się w 2007 r. w Laboratorium Dramatu), która została przetłumaczona na język węgierki, rosyjski, rumuński i opublikowana w kilku antologiach współczesnego dramatu polskiego, została także wystawiona na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii. Elżbieta Chowaniec pisze także dla dzieci. W 2011 r. za sztukę "Wielki Świat" została wyróżniona w konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W ub. r. w warszawskim Teatrze Na Woli odbyła się premiera "Gier ekstremalnych" w reż. Joanny Grabowieckiej.

Adam Biernacki (rocznik 1983), reżyser, absolwent wydziału reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, kulturoznawstwa/filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował m.in. ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także z takimi artystami jak Ewa Błaszczyk czy Krystyna Tkacz (opieka reżyserska nad płytą "Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky'ego" - Polskie Radio oraz scenariusz i reżyseria spektaklu w Teatrze Syrena). Jest współtwórcą serii telewizyjnej "Akademia" (TVP Kultura), założycielem niezależnej teatralnej Grupy Dochodzeniowej (www.grupadochodzeniowa.pl) oraz kompozytorem hejnału Katowic. W 2011 r. spektakl "Wyprawy Krzyżowe" wg Mirona Białoszewskiego w jego reżyserii otrzymał nagrodę dla Grupy Dochodzeniowej na XII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.

 

(-)
Jelonka
8 marca 2014

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...