Czytanie sztuki "Kocha, lubi... żartuje?"

w wykonaniu Violi Arlak pod opieką reżyserską Wojciecha Adamczyka

Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Austriackie Forum Kultury i Teatr WARSawy zapraszają na czytanie sceniczne sztuki Stefana Vögla "Kocha, lubi... żartuje?" w przekładzie Hanny Odziemkowskiej, w wykonaniu Violi Arlak pod opieką reżyserską Wojciecha Adamczyka.

Śpiewająca, kabaretowa Bridget Jones po czterdziestce. Dagmara, ponętna, pełna temperamentu niepoprawna marzycielka zamierza wyjść drugi raz za mąż. Tuż przed ceremonią ślubną znajduje na stoliku lakoniczną wiadomość "Nie mogę". Te dwa słowa nabazgrał pośpiesznie na kartce papieru jej narzeczony Wiktor. Roztrzęsiona i zdesperowana panna młoda wspina się do drewnianego domku na drzewie, miejsca, które pamięta jej dziecięce zabawy i marzenia. Ocierając łzy chusteczką, przeprowadza ostrą wiwisekcję płci brzydkiej i zastanawia się, z czego wynikają uczuciowe katastrofy z mężczyznami. Ironicznie rozprawia na temat różnych typów mężczyzn, złotych zasad udanych oświadczyn, sztuczek, dzięki którym można odkryć męskie tajemnice, "bomby biologicznej", która zmusza kobiety do pochopnych decyzji życiowych, naśmiewa się z męskiej bufonady, komicznie naśladując nudne przemowy pierwszego męża.

"Smutki odchodzą, kiedy się śpiewa" mówi hiszpańskie przysłowie. Dagmara raz na poważnie, raz z przymrużeniem oka, wyśpiewuje swoje myśli i pragnienia. W pewnym momencie dostrzega, że weselnicy z panem młodym już czekają pod drzewem. Nadchodzi chwila prawdy. Niewinny narzeczony usiłuje wyjaśnić nieporozumienie. Wyjawia swojej wybrance, że wypisał mu się tusz w długopisie, a zanim znalazł coś do pisania, by dokończyć zdanie, Dagmara już zdążyła uciec z rozwianym welonem. Do słów "Nie mogę" chciał dopisać "bez ciebie żyć, kochanie!"

Jak wiadomo, zakochanie i pochopność chodzą parami, ale my zachęcamy do roztropności przy dobrej zabawie, jaką gwarantuje ta bezpretensjonalna sztuka.

23.11.2013, godz. 18:00

Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7, Warszawa

Wstęp bezpłatny.

(-)
Materiał Teatru
22 listopada 2013
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia