Czytanie Zyty Rudzkiej w Polskim

Teatr Polski w Warszawie

26 marca kolejne czytanie w Teatrze Polskim. Tym razem aktorzy przeczytają "Zimny bufet" Zyty Rudzkiej, sztukę nagrodzoną Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2011.

Tematem sztuki jest walka czasu rytualnego z amnezją popkultury. "Zimny bufet" ukazuje rozpad rytuałów żałoby w zderzeniu z prawdą o bolesnych relacjach rodzinnych. To wieloznaczna i symboliczna opowieść o spotkaniu brata i siostry przed pogrzebem matki. Sztuka świadomie nawiązuje do długiej tradycji teatru śmierci, obecnego chociażby w Dziadach Adama Mickiewicza czy u Tadeusza Kantora. Postać matki występuje w trzech osobach: Matriochy, Matriony i Matrioszki. Ta śmiercionośna laleczka to swoisty ambalaż pamięci, uruchamia cykl uśmiercania i odradzania.

Oryginalna forma, w jakiej opowiadany jest świat "Zimnego bufetu", jest czymś wyjątkowym w polskiej dramaturgii współczesnej - uważa Jacek Sieradzki, szef miesięcznika "Dialog" i przewodniczący kapituły GND.

Zyta Rudzka - dramatopisarka, poetka, scenarzystka. W marcu 2008 roku jej sztuka Fastryga zwyciężyła w organizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu i "Notatnik Teatralny" konkursie na sztukę inspirowaną wydarzeniami Marca 1968. W ramach Czynnych poniedziałków czytanie "Fastrygi" przygotował wtedy Krzysztof Garbaczewski.

Łukasz Korczak - studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie student reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Asystował między innymi Michałowi Zadarze i Krystianowi Lupie. W 2011 roku przygotował w ramach Czynnych poniedziałków czytanie "Versus" Rodriga Garcíi oraz "Straży porządkowej".

(-)
Materiały Organizatorów
24 marca 2012
Portrety
Zyta Rudzka

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...