Dada von Bzdülöw wystąpi w Krakowie

36. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Spektakl "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdülöw współprodukowany przez Teatr Wybrzeże weźmie udział w 36. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższą niedzielę, 9 października o godzinie 21.00 w Studio Telewizyjnym S-3 w Krakowie

Krakowskie Reminiscencje Teatralne to jeden z najstarszych polskich festiwali teatralnych. Przez wiele lat funkcjonował jako festiwal teatrów alternatywnych. Począwszy od 2003 roku poszerzono jego formułę, rezygnując z przymiotnika "alternatywny" w nazwie. W tym roku, po raz pierwszy w historii, część festiwalu poświęcona zostanie tańcowi współczesnemu. Widzowie zobaczą pięć wybranych spektakli, zarówno tych uhonorowanych już licznymi nagrodami, jak i jeszcze nie tak znanych, choć nie mniej interesujących. Choć zdarza się, że artyści czerpią inspirację z klasycznego baletu, to jednak odrzucają jego sztywne ograniczenia. Dzięki całkowitej dowolności w kreowaniu ruchu, prowadzą emocjonalną lub konceptualną grę z publicznością, sięgają po improwizację, korzystają też ze słowa czy obrazu wideo.

Jeff Perec, słynny badacz i profesor na Bard Collage w Massachusett odnalazł fragmenty pierwotnej, nigdy nie wystawionej wersji baletu ŚWIĘTO WIOSNY (Strawiński/Roerich). Swoje znalezisko udostępnił Teatrowi Dada, który wspólnie z Mikołajem Trzaską, dokonał twórczej interpretacji dzieła.

Mirosław Baran z Gazety Wyborczej następująco pisał o spektaklu - „Le Sacre" jest zdecydowanie najwybitniejszą produkcją Dady. Przedstawienie to w moim prywatnym rankingu wyprzedziło dotychczasowego faworyta, czyli niespieszny, medytacyjny EDEN. "Le Sacre" to starannie przygotowana i przemyślana struktura, wypełniona wyśmienitymi etiudami choreograficznymi, intrygującym tekstem, błyskotliwymi rozwiązaniami scenicznymi i świetną muzyką. To teatr niezwykle efektowny, ale nie efekciarski: gęsty intelektualnie, wymagający niezwykłego skupienia, traktujący widza w stu procentach poważnie."

Grzegorz Kwiatkowski
Materiały Teatru
7 października 2011

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia