Dajmy się porwać nastrojowi

„Frida. Kolekcjonerka z Westendu” - reż. Arkadiusz Buszko - Willa Lentza w Szczecinie - 1 kwietnia 2023

„Frida. Kolekcjonerka z Westendu" to kolejne niezwykłe wydarzenie w Willi Lentza. Spektakl w reżyserii Arkadiusza Buszko stanowi niepowtarzalną okazję do przeniesienia się w czasy przedwojennego Szczecina, a także bliższego poznania historii Willi i niemieckiej miłośniczki sztuki, która w niej mieszkała. Premiera już 1 kwietnia 2023 roku.

Nowy rozdział w historii Willi Lentza rozpoczął się w listopadzie 1911 roku, kiedy to nieruchomość została nabyta przez Wilhelma Doeringa. Właściciel przeprowadził modernizację wnętrza – urządził nowoczesną łazienkę, zainstalował system centralnego ogrzewania, a co najciekawsze, w piwnicy postanowił wybudować skarbiec.

W 1935 roku wdowa Frida Doering wydzierżawiła, a następnie sprzedała Willę miastu. Niewiele osób wiedziało jednak o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84), żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką, a pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza Willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu, czyli wspomnianym skarbcu pod willą.

Doeringowie wcale nie byli więc tak tradycyjni, jak można się było spodziewać. Niemieccy mieszczanie przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i niezwykle rzadkie, na przykład Rembrandta, a także obrazy, rzeźby i grafiki niemieckich artystów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Dzięki hojności kolekcjonera i jego żony cenne obrazy zasiliły zbiory Muzeum Miejskiego w Szczecinie (Museum der Stadt Stettin).

Spektakl odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.

Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.
Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal...

Premiera: 1.04.2023

Kolejne spektakle w kwietniu: 2 i 3.04
W maju: 8, 9, 10.05

Maria Majchrowska
Materiał organizatora
29 marca 2023
Portrety
Arkadiusz Buszko

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia