Dama w teatrze

"Dama Kameliowa" - reż: Tomasz Konina - Teatr im. Kochanowskiego w Opolu

"Dama kameliowa" uznawana jest za największe dzieło Aleksandra Dumasa syna, jak i za jeden z najważniejszych melodramatów w historii teatru.

- Postanowiłem go przenieść na deski opolskiego teatru, ponieważ od dłuższego czasu nie było u nas spektaklu tego typu - mówi Tomasz Konina, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego, a zarazem autor adaptacji, scenografii i reżyser sztuki.
"Dama kameliowa" opowiada historię nieszczęśliwej miłości tytułowej damy, będącej paryską kurtyzaną (w tej roli Grażyna Misiorowska), i Armanda, syna bogatego mieszczanina (Krzysztof Wrona). Ona porzuca dla niego dawny styl bycia, ale po interwencji ojca Armanda powraca do zawodu. Ten zawiedziony postawą ukochanej obraża ją przy każdej okazji, nie rozumiejąc jej poświęcenia dla niego.

W przeciwieństwie do tego, co ostatnio "Kochanowski" serwował swojej widowni, "Dama kameliowa" nie jest spektaklem eksperymentalnym. - To tradycyjny teatr, piękny i uczciwy. To także swoisty powrót do korzeni, jeśli chodzi o kostiumy. Ostatnim czasem teatr uciekał bowiem od dużych, efektownych strojów, a właśnie takie przygotowała dla nas Zofia de Ines. Dzięki temu całość nabiera klasycznego wymiaru - stwierdza Konina.

Oprócz piątkowej premiery w najbliższym czasie będzie go można zobaczyć także w sobotę, niedzielę, we wtorek i w środę.

"Dama kameliowa", Teatr Kochanowskiego, piątek, godz. 19, bilety 50 zł

pig
Gazeta Wyborcza Opole
28 maja 2010

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia