Danton w Białymstoku

"Sprawa Dantona. Samowywiad" - reż: M. Miklasz - Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego

Spektakl oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej "Sprawa Dantona" i jej listach pomyślany jest jako rodzaj konfrontacji dramatopisarki z jej własnym dziełem, z postaciami, które stwarza oraz z pamięcią zbiorową współczesnych o Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Przybyszewska wbrew przyjętej ocenie historyków broni, a nawet nobilituje Robespierre\\\'a. Ta obrona jest w dużym stopniu obroną siebie samej, swojej filozofii. Rewolucja staje się dla niej polem, na którym może badać funkcjonowanie wybitnej jednostki- osobowości czysto mentalnej, jakiej najlepszym przykładem według niej jest Robespierre- w społeczeństwie. Czy takie osobowości mają jeszcze w naszym świecie głos? Czy człowiek całkowicie poświęcony idei jest nam jeszcze potrzebny? Czy go podziwiamy, czy nim po cichu gardzimy? A może wydaje nam się niebezpieczny i przerażający w swojej totalności? 


Przybyszewska pisze swój dramat dwa miesiące a potem ponad rok codziennie poprawia, zmienia, ulepsza. Świat, który tworzy staje się dla niej momentami bardziej realny od świata, który ją otacza. Niezwykle szczegółowe didaskalia opisują ruchy postaci tak, jakby stanowić miały partyturę dla aktorów- nadmarionet. Spektakl będzie próbą wniknięcia w te jej wyobrażenia i wizje, dlatego żywy plan przeplatać się będzie z teatrem formy (lalkami). 

Pokazy:

12 czerwca, godz. 19 (PREMIERA) - Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego

13 czerwca, godz.19 - Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego

14 czerwca, godz.19 - Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego

Bilety:

normalne -  15 zł

ulgowe - 10 zł

do nabycia na portierni Akademii Teatralnej

rezerwacja biletów- rezerwacja@malabarhotel.pl

(-)
Materiały nadesłane
9 czerwca 2012

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia