Darwin albo dzieci ewolucji

"Darwin albo dzieci ewolucji" - spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filii w Białymstoku.

Pod koniec 1831 roku w swoją drugą wyprawę wyruszył statek HMS Beagle. Być może historia szybko by o tej wycieczce na krańce świata zapomniała, ale jakiś los dziejów albo może Bóg chcieli inaczej. Na łódź wsiadł bowiem młody geolog Karol Darwin i odkrył, że świat, w który dotąd wierzyli ludzie, nie jest takim, jakim chcieliby go widzieć.

Dziś, prawie 200 lat później, toczy się nie mniej zażarta dyskusja na temat sensu tego odkrycia. W kraju, który zrodził umysły Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie, w scenografii panującej na całym globie pandemii, najsilniej od lat kwestionowane są zdobycze nauki, a podstawowe pytania o konstrukcję świata zadawane na nowo.

Inspiracją do powstania spektaklu "Darwin albo dzieci ewolucji" była oczywiście postać brytyjskiego naukowca. Nie jest to jednak klasyczna biografia.

W 2021 roku studenci IV roku białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie, wyruszają w swoją własną podróż. Na drodze spotkają gadające małpy, kultową piosenkarkę i pracownicę nieistniejącego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej i Mniej Naturalnej im. Karola Darwina w Białymstoku. Będą śpiewać, będą tańczyć, z najgłębszych magazynów wyciągną zapomniane lalki. Ale przede wszystkim będą pytać: jak pogodzić rzeczy, których pogodzić się nie da, jak uwierzyć w to, co przekracza granicę ich wyobraźni oraz przede wszystkim, jaki jest sens tej podróży.

GRAMY:
3 lipca (sobota), godz. 19:00
4 lipca (niedziela), godz. 13:00
6 lipca (wtorek), godz. 18:00
7 lipca (środa), godz. 18:00
8 lipca (czwartek), godz. 18:00
9 lipca (piątek), godz. 18:00
10 lipca (sobota), godz. 18:00

Rezerwacje biletów przyjmowane są wyłącznie telefonicznie: 85 743 54 53, od poniedziałku do piątku w godz. 9-15, bilety w cenie 10-20 zł.
Informacje o spektaklu: https://atb.edu.pl/darwin-albo-dzieci-ewolucji/
Informacje dla widzów: https://atb.edu.pl/bilety/

Magdalena Wieremiejuk
Materiał Teatru
23 czerwca 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia